Prof. Dr. Atakan Hatipoğlu: “Tarihte Mucizelere Yer Yok!”

24.11.2023
A+
A-

Prof. Dr. Atakan Hatipoğlu:

“Tarihte mucizelere yer yok!”

Geçtiğimiz günlerde Kaynak Yayınları’nın okuyucu ile buluşturduğu “Türklerin Uygarlık Tarihi-Orta Asya’dan Avrasya’ya” kitabının yazarı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Atakan Hatipoğlu Youtube’da Hepimizin Sendikası grubunun yayınına konuk oldu.

Programda tarihin ilk zamanlarından günümüze belli başlı tarihsel olaylar ve olgular yine Hatipoğlu’nun kitabından yapılan seçkilerle konuşuldu.

Programda, Türk topluluklarında göçebelik ve yerleşiklik ilişkileri, Türklerin din arayış çabalarının sosyolojik sebepleri ve İslamiyet’i kabul eden Türk kabilelerinin devletleşerek içesine girdiği uygarlık atılımı, Selçuklular dönemi Ahi Teşkilatı’nın önemi, Osmanlı Beyliği’nin kuruluş süreci, yine Osmanlı Devleti’nin yükseliş, duraklama ve gerileme dönemlerindeki belli başlı dinamikler, 2. Mahmud dönemi modernleşme çabaları, Jöntürk Devrimi, Milli Mücadele, Cumhuriyet Devrimleri, 1945 sonrası Türkiye’nin içerisine girdiği süreç, 2000 sonrası kesin hesaplaşma dönemine geçiş ve günümüz konuları konuşuldu.

Programın tamamını izlemek için bu bağlantıya tıklayınız!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.