DOLAR 26,8467
EURO 28,7583
ALTIN 1.661,03
BIST 8.392,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Cts 24°C
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 24°C

HEPİMİZİN SENDİKASI GRUBUNDAN EĞİTİM-İŞ/EĞİTİM-SEN BİRLİKTELİĞİNE NET TAVIR!

04.12.2022
A+
A-

HEPİMİZİN SENDİKASI GRUBUNDAN EĞİTİM-İŞ/EĞİTİM-SEN BİRLİKTELİĞİNE NET TAVIR!

“Türk Ordusu’na kimyasal silah kullandı iftirasını atanlarla…”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nda örgütlü Hepimizin Sendikası Grubu son zamanlarda hızlandırılan Eğitim-İş ile Eğitim-Sen’i birlikte gösterme gayretlerine yaptığı açıklama ile net tavır aldı.

Hepimizin Sendikası grubu üyesi 7 öğretmen 21 Eylül 2019 tarihinde, bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat nöbeti tutan anneleri ziyaret ettiği için üye oldukları Eğitim-İş Sendikası’ndan ihraç edilmişlerdi. Eğitim-İş’in kuruluş ilkelerini en kararlı ve en tutarlı şekilde savunan grup olan Hepimizin Sendikası grubundan 7 üyenin ihracının ardından, başta CHP milletvekili Yıldırım Kaya ve Niyazi Altunya öncülüğünde Eğitim-İş ve Eğitim-Sen’in birleştirilmesi projesine hız verilmişti.

Hepimizin Sendikası grubu üyesi 7 öğretmenin sendikadan ihraç kararları Türk yargısı tarafından iki defa mahkum edilmişti.

Geçtiğimiz hafta Adana’da yine CHP milletvekili Yıldırım Kaya’nın denetiminde Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ile Eğitim-Sen Genel Başkanı Necla Kurul “Cumhuriyetin ikinci Yüzyılına Girerken Eğitim” adlı bir panelde bir araya getirildi.

Panelde Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Eğitim Sen tüzüğünde yer alan ana dilinde eğitim ilkesini dillendirirken, KHK ihraçlarına karşı çıkılarak, genel başkanlar düzeyindeki bu birlikteliğin illere de taşınması gerektiğini ifade etti. Eğitim-Sen Genel Başkanı Necla Kurul’un bu sözlerine Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay’ın sessiz kalmayı tercih etmesi ve birliğin illere de taşınması önerisini alkışlaması dikkat çekti.

Hepimizin Sendikası grubunun yaptığı açıklamada “Hepimizin Sendikası grubu olarak Eğitim İş’in kuruluş ilkelerine sahip çıkıyoruz. KESK/Eğitim Sen ile birleşmeye karşı çıkıyoruz. TSK’nın kimyasal silâh kullandığı yalanını ortaya atanların yanında olanların, eğitim emekçileri de,  işçi sınıfımız da, Türk milleti de yanında olmaz, olmayacaktır. Bu yol, çıkmaz yoldur.  En başta Hepimizin Sendikası grubu olmak üzere, Eğitim İş üyeleri Eğitim Sen’le birleşmeye izin vermeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Hepimizin Sendikası grubunun açıklaması şu şekilde:

Eğitim İş Merkez Yönetim Kuruluna,

EĞİTİM İŞ VE EĞİTIM SEN’İ BİRLEŞTİRME SÜRECİ SENDİKAMIZI, TEMEL İLKE VE DEĞERLERİMİZİ YOK ETME SÜRECİDİR.

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ‘Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılına Girerken Eğitim’ adıyla Adana’da konferansta bir araya gelmişlerdir. Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Eğitim Sen tüzüğünde yer alan ana dilinde eğitim ilkesini dillendirirken, KHK ihraçlarına karşı çıkarken, Genel Başkanlar düzeyindeki birlikteliğin illere de taşınması gerektiğini ifade ederken Eğitim İş Genel Başkanı sessiz kalmayı tercih etmiş, birliğin illere de taşınması önerisini alkışlamıştır. Yıldırım Kaya’nın KHK ile ihraç edilenleri kamuya iade etme vaatlerine sessiz kalmıştır. Sayın Genel Başkan Adana Konferansında ne konuşmuştur? Ana dilinde eğitim konusunda fikri nedir? Eğitim Sen’le Eğitim İş’i birleştirme projesinde neden görev almıştır? Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, IMF’ci, özelleştirmeci, emek düşmanı 2. Yüzyıl Paneline neden katılmıştır? Liberallerin 2. Cumhuriyetle yıkamadığı Cumhuriyetimizi ‘2. Yüzyılla’ mı yıkacaksınız? 2. Yüzyıl Vizyonunda görev alacak mısınız?

KESK/Eğitim Sen’i tanıyoruz. Bölücülükle birleşen neoliberal sendikal çizgiyi temsil etmektedirler.  “Demokratik haklar çözülmeden, sendikal haklar çözülemez” anlayışındadırlar. Bu anlayışa karşı “her türlü ırkçılığa ve bölücülüğe hayır, vatanı olmayanın sendikası olmaz” şiarıyla Eğitim İş kuruldu. KESK/Eğitim Sen, bölünmesine ve büyük üye kayıplarına rağmen ırkçılıkta ve bölücülükte ısrarlıdır. En yeni kanıt ise Eğitim Sen’in tüm şubelerinin katılımıyla 15 Ekim 2022 tarihinde ÖMK’ya karşı düzenlemiş oldukları Ankara Mitinginde her türlü bölücü talebi öne çıkarmalarıdır.

KESK Eğitim Sen, TTB Başkanı Fıncancı’nın Türk Ordusu’nun PKK’ya karşı kimyasal silah kullandığı iftirasını desteklemiş, Suriye ve Irak’ın Kuzeyinde ABD ve kara gücü PKK’ya karşı savaşan Türk Ordusu’nun karşısında konumlanmıştır. Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, 2015 yılında Türk ordusu ve polisi PKK’ya yönelik hendek harekâtını yürütürken kendilerine Barış Akademisyenleri adını veren bir grup akademisyen ile PKK’ya yönelik operasyonlara karşı çıkmış, emperyalist odakları Türkiye’ye müdahaleye davet etmiştir.  Bu tavırlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Türk milletine karşı duruştur. Eğitim Sen’in bölücü sendikal anlayışı değerlendirildiğinde kendileri açısından tutarlıdır. Soruyoruz: Türk-Amerikan savaşında Genel Başkan Kadem Özbay ve yönetimin tavrı nedir?

KESK Eski Genel Başkanı Lami Özgen ve Eğitim Sen’in Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya İsviçre’de ‘Herkes İçin Demokratik Türkiye’ konferansında Batının Türkiye’ye baskıyı artırmasını istemişlerdir. Bu tutum İştirakçi Hilmi’yi aşan işbirlikçiliktir.

Eğit Sen ve Eğitim İş’in birleşmesinde olduğu gibi her birlik güç yaratmaz. KESK/EĞİTİM SEN ideolojik tutumunda kararlıdır. Grevli, toplu sözleşmeli sendika yasası için 150 bin kişiyle eylem yapan sendikadan birkaç yüz kişiyle eylem yapan sendika konumuna düşmesi hepimize ibret olmalıdır.

Eğitim İş, eğitim emekçilerinin haklı taleplerini doğru eylem çizgisinde birleştirmelidir. İş yerlerinde eğitim emekçileri haklı talepler etrafında, ülkemizin birliği temelinde birlikte mücadelede istiyor.

KESK/Eğitim Sen’in, sınıfı etnik ve mezhepsel kimlikler temelinde bölen kararlı duruşu, emekçinin birlik anlayışını zehirliyor ve yok ediyor.

Eğitim İş doğru eylem çizgisinde tüm sendikaları birleştirebilir. Bunun en güzel örneği TÜRK İŞ, DİSK, HAK-İŞ, kamu emekçi sendika ve konfederasyonları ile meslek odalarının ve kitle örgütlerinin oluşturduğu Emek Platformunun, AB programına karşı ulusal program politikaları ve 1 Mart tezkeresine karşı direnişi ve TBMM’nin tezkereyi reddetmesiyle elde edilen zaferdir.

Hepimizin Sendikası grubu olarak Eğitim İş’in kuruluş ilkelerine sahip çıkıyoruz. KESK/Eğitim Sen ile birleşmeye karşı çıkıyoruz. TSK’nın kimyasal silâh kullandığı yalanını ortaya atanların yanında olanların, eğitim emekçileri de,  işçi sınıfımız da, Türk milleti de yanında olmaz, olmayacaktır. Bu yol, çıkmaz yoldur.  En başta Hepimizin Sendikası grubu olmak üzere, Eğitim İş üyeleri Eğitim Sen’le birleşmeye izin vermeyecektir.

Yıldırım Kayalar, Niyazi Altunyalar, Kadem Özbaylar başaramayacak! Uyarıyoruz: Bu çıkmaz sokaktan yol yakınken dönün. Eğitim İş ve Eğitim Sen’i birleştirme projesinden vazgeçin!

Ayla ERDEM

 Hepimizin Sendikası Grubu Sözcüsü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.