DOLAR 13,5383
EURO 15,4623
ALTIN 791,82
BIST 2.072,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -1°C
Hafif Kar Yağışlı
Ankara
-1°C
Hafif Kar Yağışlı
Sal -3°C
Çar 0°C
Per 3°C
Cum 1°C

MEB’DE ŞUBE MÜDÜRLERİNİN KANAYAN YARASI: GEÇİCİ GÖREVLENDİRME

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı sendikalarda örgütlü Hepimizin Sendikası Grubu, Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) çalışan şube müdürlerinin çalışma koşullarında ve özlük haklarında yer alan farklılık ve hak kayıplarının yaşanmaması için MEB’e çağrıda bulundu.

MEB bünyesinde çalışan şube müdürlerinin çalışma koşullarındaki farklılıkların yarattığı hak kayıplarına ve sorunlara dikkat çeken Hepimizin Sendikası Grubu, geçici görevlendirme uygulamasının son bulması için talepte bulundu. Konu ile ilgili açıklama yapan Hepimizin Sendikası Grup Sözcüsü Ayla Erdem, çözüm önerilerini sıraladı.

Açıklamada, Millî Eğitim Şube Müdürlerinin atamasını, çalışma koşullarını, hizmet bölgelerini, hizmet puanlarını ve haklarını düzenleyen yönetmeliğin doğru uygulanması talep edilirken “Şube müdürleri 5 bölgede ve bu bölgelere göre değişen sürelerde bütün hizmet bölgelerinde çalışmak zorundadır. Şube müdürleri bu çalışma koşullarını göz önüne alarak bu işe gönüllü talip olmuşlardır. Sosyal, kültürel, ekonomik açıdan gelişmemiş olan hizmet bölgeleri ile gelişmiş olan hizmet bölgelerinde çalışan şube müdürleri arasında ekonomik gelir ve iş yükü açısından çok büyük farklar vardır.” ifadeleriyle sorunlara işaret edildi.

Erdem, MEB bünyesinde toplam 3 bin 83 şube müdürü olduğunu belirterek eğitim-öğretimle ilgili tüm iş ve işlemlerin şube müdürleri üzerinden yürütüldüğünü ifade etti. Grup sözcüsü, eğitim-öğretim hizmetlerinin yürütülmesinde motor görev yürüten şube müdürlerinin, özlük ve ekonomik hakları bakımından, MEB ve sendikalar tarafından görmezden gelindiğini, hak ettikleri değeri görmediklerini belirtti.

MEVZUAT UYGULANSIN

Açıklamada mevzuatın uygulanmasının kişilerin inisiyatifine bırakılamayacağına, rotasyonu ortadan kaldıracak bir düzenleme yapılmasının önüne geçilmesi ve geçici görevlendirme uygulamasına son verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Erdem, “Gelişmemiş bölgede çalışan bir ya da iki şube müdürü 17 hizmet alanının sorumluluğunu personel yetersizliğine rağmen yüklenirken gelişmiş bölgede çalışan bir şube müdürü 1 ya da 2 hizmet alanının sorumluluğunu çok sayıda personelle ve azımsanamayacak ek gelirle yürütüyor.” dedi. Erdem gelişmiş bölgede çalışan şube müdürlerinin hemen hemen hiçbirinin bu bölgeden ayrılmak istemediğini kaydetti.

Geçen yıl yapılan rotasyon sonucu bin 300 civarı şube müdürünün yer değiştirdiğini, bunların yaklaşık 350’sinin ise geçici görev gibi yollarla eski görev yerlerine norm fazlası olarak tekrar döndüklerini aktaran Erdem, “Bu kabul edilemez bir durumdur.” dedi.

Hepimizin Sendikası Grubu’nun yaptığı açıklamada, MEB şube müdürlerinin öne çıkan talepleri şöyle sıralandı:

1- Geçici görevlendirmelere ve norm üstü görevlendirmelere kesinlikle son verilmelidir.

2- İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Daire Başkanlığı kadrolarına atamalar sınav yolu ile şube müdürleri arasından seçilmelidir.

3- İlçe Millî Eğitim Müdürü kadrosuna atanacak kişiler; şube müdürlüğü kadrosunda görev yapan kişilerden seçilmelidir.

4- Şube müdürlerinin bölge hizmetine bağlı yer değiştirme işlemleri, isteğe bağlı yer değişikliği işlemleri, özür grubu atama işlemleri yönetmelik hükümleri doğrultusunda zamanında ve sistemli olarak uygulanmalıdır.

5- Rotasyon mevcut yönetmeliğe göre yapılmalı. Hizmet bölgeleri, hizmet süreleri, hizmet puanları vb. durumlarda değişiklik yapılacaksa, rotasyondan sonra hak ve adalet temelinde bütün paydaşların fikir ve düşünceleri göz önünde bulundurularak yapılacak çalıştayla yönetmelik taslağı belirlenmelidir.

6- Bakanlık merkez teşkilatındaki şube müdürleri de pratikte rotasyona tabi tutulmalıdırlar.

7- Şube müdürlerinin ekonomik durumları iyileştirilmeli, maaşları hiyerarşik yapıya ve üstlenilen sorumluluğa göre adil bir düzeye getirilmelidir.

8- 3. 4. ve 5. bölgelerde görev yapan, şube müdürlerinin iş güçlüğü tazminat oranı artırılmalı ve sorumlulukları ile orantılı mali sorumluluk tazminatı verilmelidir.

9- Kırtasiye yardımı MEB’de çalışan herkesi kapsayacak şekilde düzenlenmelidir.

10- Hizmet süresinin hesaplanmasında 30 eylül baz alınmalıdır.

11- Merkezi sınavlarda şube müdürlerine oturum başı ücret ödenmelidir.(Merkezi sınavlarda şube müdürlerinin idareci, öğretmen ve taşıma görevlisinden daha az ücret alması üstlenmiş olduğu sorumluluk ve harcadığı emeğe denk gelmemektedir.)

12- İlçelerde iş yoğunluğu göz önünde bulundurularak şube müdürü normları artırılmalıdır.

13- Şube müdürü istifa ettiğinde gitmek istediği il ve ilçe de münhal bulunan okullara müdür olarak atanabilmelidir.

14- Şube müdürlerine becayiş hakkı verilmelidir.

15- İlçelerin şef, memur, teknisyen, tekniker vb. kadrolarına atama yapılmalı, şube müdürlerinin üzerindeki iş yükü hafifletilmelidir.

16- İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde muhasebe biriminde çalışmak üzere işletme ve iktisat mezunlarından atama yapılmalıdır.

Kaynak : Aydınlık

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.