DOLAR 32,7263
EURO 35,4681
ALTIN 2.489,64
BIST 10.899,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 24°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
24°C
Hafif Yağmurlu
Cum 26°C
Cts 30°C
Paz 32°C
Pts 31°C

Memurların Siyaset Yapma Engeli Kaldırılsın!

26.11.2022
A+
A-

Güçlendirilmiş Parlamento Sisteminde, gerçek demokrasiye geçiş süreci, memurların siyaset yapma engeli ayıbını ortadan kaldırmakla mümkün olabilir.

Öngörülen Anayasa değişikliğinde bu konuyla ilgili eksikliği gidermek iyi niyet ve samimiyet göstergesidir.
Bu süreç bir fırsattır. Bu fırsatı kaçırmayalım.

AKP’nin Kıyafet Özgürlüğünün Anayasa’da yer alması çıkışına bir hamle de bazı istisnai memurluklar dışında memurların fiilen yaptığı fakat kanunen yasak olan siyaset yapma özgürlüğünün önünün açılmasının teklif edilmesi iyi bir adım olur kanaatindeyim.

Örneğin:
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 68. Madde
A. Parti Kurma, Partilere Girme ve Partilerden Çıkma
5. Paragraf
Hakimler ve savcılar, sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, silahlı kuvvetler mensupları ile yükseköğretim öncesi öğrencileri siyasi partilere üye olamazlar.

Yükseköğretim elemanlarının siyasi partilere üye olmaları ancak kanunla düzenlenebilir. Kanun bu elemanların, siyasi partilerin merkez organları dışında kalan parti görevi almalarına cevaz veremez ve parti üyesi yükseköğretim elemanlarının yükseköğretim kurumlarında uyacakları esasları belirler.

Anayasanın 68. Maddesi Aşağıdaki gibi değiştirilsin.

Hakimler, Savcılar, Kamu Çalışanı Avukatlar, Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, silahlı kuvvetler muvazzaf personeli, emniyet görevlileri haricindeki kamu görevlileri siyasi partilere üye ve yönetici olabilirler.
Üyelik koşulları kanunla düzenlenir.

Kanun Önerisi:
Siyasi parti üyesi ve yöneticisi kamu görevlileri çalışmakla yükümlü oldukları mesai saatleri dahilinde, mesai yaptıkları işyerlerinde herhangi bir siyasi parti lehinde ya da aleyhinde propaganda yapamazlar.
Sessel ve görsel, söylem ve eylemde bulunamazlar.
Rozet, kokart, afiş pankart siyasi parti mesajı ifade eden görselleri aleni bir şekilde teşhir edemezler.
Bu yasağı ihlal edenler hakkında somut deliller olması halinde memur disiplin cezaları hükümleri uygulanır.
Nitelik ve ağırlık derecesine göre;
Sırasıyla uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerleyişinin durdurulması ve devlet memurluğundan çıkarma cezaları verilir.

(Bu şekilde Camilerde yapılan propagandaların önüne geçilir. İktidar tarafından zorla mitinglere götürülen kamu görevlileri, özgür iradeleriyle muhalefet mitinglerine de katılabilir.
18 yaşında üniversite öğrencisi siyasi partiye üye olup, vekil seçilebiliyorken.
55 yaşındaki öğretmen hakkında mevzuat hazırlama yetkisine sahipken,
Asistan, Dr. vs. Akademisyenler siyaset yapabilirken,
Öğretmen ya da sağlıkçılar, doktorlar, mühendisler, maliye, genel idare hizmetleri sınıfında çalışanlar vs. niye siyaseten yasaklı olsun.
Genel idare hizmetleri, teknik hizmetler, eğitim, sağlık vb. sınıflarında çalışan kamu görevlilerinin siyaset yapma engeli kaldırılırsa, siyasette daha üst düzey bir bilinç oluşur, kalite gelişir. )

Gereğini bilgi ve takdirlerinize selâm ve saygılarımla arz ediyorum.

Hızır İnan
Sanat Tarihi Öğretmeni

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.