DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 554,31
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Çok Bulutlu
Ankara
22°C
Çok Bulutlu
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 18°C
Per 20°C

Yargıda hedef istihdam

05.04.2021
A+
A-

TBB Başkanı Fevzioğlu, avukatlar için yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi; stajyer avukatların koşulları iyileştirilecek, mezun sayısı düşürülecek, genç avukatlara iş imkanı sağlanacak, KDV düzenlemesine gidilecek.

5 Nisan Avukatlar Günü’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, avukatlar için yapılacak çalışmalardan bahsetti.

Hukuk fakültelerine ilişkin düzenlemeye değinen Fevzioğlu, stajyer avukata ücret alma ve sigortalı çalışma hakkı tanınması ve avukatlık hizmetlerinde KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesini hedeflerini söyledi.

Feyzioğlu, yargının bir ülkenin bel kemiği olduğunu, hukuk devletinin ancak bağımsız, tarafsız ve güçlü bir yargı erkiyle taçlandırılabileceğini belirtti. Vatandaşlara tapuda avukat güvencesi sağlanmasının genç avukatlar için yılda 5 milyon yeni iş anlamına geldiğini söyleyen Fevzioğlu, “Alıcının ve satıcının avukatları, alım satım sözleşmesini incelemelidir. Onlar olmadan gayrimenkulün tapuda alım satımı yapılmamalıdır. Yılda toplam 2,5 milyon gayrimenkul alınıyor, dolayısıyla 2,5 milyon gayrimenkul satılıyor. Teklifimiz genç avukatlar için yılda 5 milyon yeni iş ve vatandaşlarımız için ise tapuda avukat güvencesidir” dedi.

HUKUK EĞİTİMİ

Feyzioğlu, İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde yapılması öngörülen değişiklikleri de aktararak planın “Hukuk Eğitimin Kalitesinin Artırılması” başlıklı hedefine değindi.

Feyzioğlu, şöyle konuştu:

“Hukuk fakülteleri 5 yıla çıkarılacak. Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında 190 binden önce 125 bine, en son olarak da 100 bine yükseltilen baraj, süreç içerisinde daha da yükselecek. Yine strateji belgesi uyarınca kabul edilen Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nın süresinde mutlaka değişiklik yapılacağı bir kez de Eylem Planı’nda vurgulandı. Plan ayrıca hukuk fakültelerinin kontenjanlarının daha nitelikli eğitim için sınırlı tutulmasını, hukuk fakültesi dekanlarının hukuk mezunu akademisyenler arasından atanmasının zorunlu hale gelmesini, Adalet Meslek Yüksek Okullarının yalnızca örgün eğitim vermesini öngörüyor. Hukuk mesleğinin kalitesinin artması, hukukçu kalitesinin artmasına bağlı. Başaracağız.

STAJYER AVUKATLAR

“İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde, hukuk fakültesi öğrenim süresinin 5 yıla çıkmasıyla, barajın yükselmesiyle, kontenjanın azalmasıyla stajyer avukat sayısı 25 binlerden 10 binlere düşecek. Hedefimiz, stajyer avukata stajı süresince yanında staj yaptığı avukattan ücret alma ve sigortalı çalışma hakkı tanınması. Böylece angarya yasağını ihlal boyutlarına varmış büyük bir sorun kalıcı olarak çözülecek.

ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

“Avukatlık asgari ücret tarifesini enflasyona yenik düşürmedik. 2020 ve 2021’de enflasyonun üzerinde yüzde 20’lik artışlar sağladık. Örneğin asliye ceza mahkemelerinde 2019’da 2 bin 725 lira olan asgari ücret 2021’de 4 bin 80 liraya ulaştı. Avukatlık hizmetlerinin önemli bir bölümünde KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşürmeyi başardık. Şimdiki hedefimiz kalan kalemlerde de KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi olacaktır.

HAKİMLERE TAYİN BÖLGE SİSTEMİ

“Etkili soruşturma için hukuk fakültesi mezunlarının adli kollukta istihdamı sağlanacak. Hakim ve savcıların terfi sistemlerinde, hedef sürelere uyup uymadıkları, kararlarını yeterli gerekçeyle yazıp yazmadıkları, kararlarında isabet oranları ve insan haklarına duyarlılık objektif kriterler olarak belirlenecek. Hakimlerin adli yargıda ceza veya hukuk, idari yargıda idare veya vergi hakimi olarak görevlerini sürdürmeleri yani uzmanlaşmaları sağlanacak. Yargılama süreçlerinde sık hakim değişikliğini önlemek amacıyla hakimlerin tayinlerine esas bölge sistemi düzenlenecek.”

YARGIDA FETÖ TEMİZLİĞİ

Yargının geçen yıllarda içinden geçtiği süreçlere değinen Feyzioğlu, Türkiye’nin her ferdiyle darbe girişimine karşı koyduktan sonra yargının tekrar eski haline döndürülmesine hız verildiğini belirtti. Fevzioğlu, şöyle dedi:

“15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine giden süreçte FETÖ unsurları, bir hukukçu ve hukuk insanı olarak bunu söylemekten hicap duyuyorum, yargıyı ele geçirmiş, yargının sinir uçlarına kadar dayanmıştı. Her kurumda olduğu gibi darbe girişiminin ardından yargıdaki FETÖ unsurları için de büyük bir temizlik yapıldı. Bu süreçte binlerce hakim, savcı, adalet personeli yargı kurumundan temizlendi. Bu temizlenme sürecinde hakim, savcıların yerine yenileri göreve başlatıldı.”

CMK’DE KDV’Yİ İNDİRMEK

Fevzioğlu, CMK ücret tarifesinde 2021 için yüzde 20 artış sağladıklarını, bunun resmi enflasyon rakamlarının yaklaşık yüzde 10 üzerinde olduğunu söyledi. Baz ücretlerin yeterli olmadığına değinen Fevzioğlu, hedeflerini KDV’yi yüzde 18’den yüzde 1’e indirmek olarak açıkladı.

ADLİ YARDIM FONU GÜÇLENDİRİLMELİ

Fevzioğlu, şiddet mağduru her kadının baroya müracaat ettiğinde maddi durum araştırması yapılmaksızın baronun avukat tayin etmesi gerektiğini söyledi. Feyzioğlu, bunun için öncelikle adli yardım fonunun güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

HAYVAN HAKLARI DAVALARINA MÜDAHİL OLMA TALEBİ

Hayvan hakları yasa teklifini takip ettiklerini dile getiren Feyzioğlu, eziyet söz konusu olduğunda sahipli-sahipsiz hayvan ayrımını reddettiklerini vurguladı.

Feyzioğlu, hayvanın mal değil can olduğunun ve hayvanlara karşı işlenen suçların şikayete tabi olmaması gerektiğine dikkati çekerek, “Gövdemizle taşın altına girmeye hazırız. Türkiye Barolar Birliğinin hayvana eziyetten, işkenceden, hayvanın öldürülmesinden dolayı açılan ceza davalarında otomatik olarak müdahilliğinin kabul edilmesini istiyoruz” dedi.

Kaynak: Aydınlık

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.