DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Az Bulutlu
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Paz 20°C
Pts 23°C
Sal 25°C
Çar 26°C

İsrail’in faşist emperyalist saldırılarına karşı sendikaların tepkisi nasıl oldu?

14.05.2021
A+
A-

Siyonist İsrail, Ramazan ayında 7 Mayıs Cuma günü Mescid-i Aksaya girip ibadet eden Filistinli kardeşlerimize ses bombalarıyla saldırmış ve yaşanan arbede sonucu aralarında çocuklarında bulunduğu çok sayıda Filistinli yaralanmış ve hastanelere kaldırılmıştı.

İsrail’in insanlık dışı, sivilleri hedef alan ve gün geçtikçe şiddetini artıran saldırıları devam etmektedir. İsrail bombadırmanı sonucu aralarında çocuklarında bulunduğu çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği haberini maalesef üzülerek almaktayız.

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 28’i çocuk, 15’i kadın olmak üzere 109 kişi şehit oldu, 621 kişi yaralandı.

İsrail’in faşist emperyalist saldırılarına karşı sendikaların tepkisi nasıl oldu?

İŞÇİ SENDİKA VE KONFEDERASYONLARI

TÜRK-İŞ ;

İSRAİL GÜÇLERİNİN MESCİD-İ AKSA’YA SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Uluslararası Toplum Filistin Halkına yapılan bu saldırılara tepkisiz kalmamalı, Filistin halkı ile dayanışma ve işbirliğini en üst düzeyde devam ettirmeli ve İsrail Devletine gereken cevabı derhal vermelidir. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, “Sessizlik Suç Ortaklığıdır”

TÜRK-İŞ olarak İsrail Devleti tarafından provokasyon amaçlı gerçekleştirilen bu hain saldırıyı şiddetle kınıyor ve yaralanan Filistinli kardeşlerimize bu mübarek Ramazan gününde acil şifalar diliyoruz.”

HAK-İŞ ;

İsrail’in Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate ve Filistin halkına yönelik saldırısını kınıyoruz

  • Siyah Çelenk Bıraktık
  • “Kudüs Özgürlüğün, Adaletin ve Huzur İçinde Yaşamanın Sembolüdür”
  • “Katil İsrail Hesap Verecek”
  • “İsrail Saldırılarının Hesabını En Ağır Şekilde Vermelidir”
  • “Uluslararası Toplumu Güçlü Bir Tavır Koymaya Çağırıyoruz”
  • “İsrail’in İşgal Ettiği Topraklardan Çekilmesini Talep Ediyoruz”
  • “Filistin’de Şiddete Bir An Önce Son Verilmelidir”
  • “Yüzyılın Anlaşması Yüzyılın Filistin’e İhanetidir”
  • “Filistin-İsrail Çatışması Tüm Dünyanın Sorunudur”
  • “Mescid-İ Aksa Kırmızı Çizgimizdir”

DİSK ;

Filistin davası bizim davamızdır, Filistin’in kurtuluşu bizim kurtuluşumuzdur. Türkiye işçi sınıfı emperyalizme ve siyonizme karşı direnen Filistinli emekçilerin hep yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir.

Hükümeti ve sermaye çevrelerini bu riyakârlıktan vazgeçmeye, İsrail ile bütün diplomatik, ticari ve askeri ilişkileri kesmeye çağırıyoruz! Hamasi nutukları bırakın, gereğini yapın: İsrail’i boykot edin, yatırımları geri çekin ve yaptırım uygulayın!

Biz DİSK olarak işyeri sendika temsilciliklerimizi birer Filistin konsolosluğu haline getireceğiz. Filistin direnişinin taleplerini savunacağız. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan ILO Uluslararası Çalışma Konferansı vesilesiyle Filistin halkının taleplerini bütün dünyaya anlatacağız. İsrail ile siyasi, askeri ve ticari ilişkilerin kesilmesine yönelik mücadeleye güç vereceğiz!

Kahrolsun işgalciler! Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın Özgür Filistin!

MEMUR SENDİKA VE KONFEDERASYONLARI

TÜRKİYE KAMU-SEN ;

“Yıllardan beri bir soykırıma uğramış, mağdur ve mazlum millet rolünü kimseye bırakmadan devlet terörü estiren İsrail’in, Filistinli kardeşlerimize uyguladığı insanlık dışı saldırı ve tecrit hepimizin yüreğini yaralamaktadır.

Türkiye Kamu-Sen olarak, 74 yıldır bütün insani değerleri ayaklar altına alan, kural tanımaz uygulamalarıyla kanımızı donduran İsrail’i şiddet ve nefretle kınıyoruz. Her şeye rağmen inanıyoruz ki İsrail, bir gün akıttığı mazlum Müslüman kanında boğulacak, uyguladığı devlet terörünün ve insanlık suçunun hesabını er geç ödeyecektir”

TÜRK EĞİTİM-SEN

Genel Başkan Talip Geylan; Bayram gününde kadın, çocuk, yaşlı demeden sivilleri katleden terörist İsrail’i lanetliyorum. Masumların ahı, insanlıktan nasibini almamış zalimleri kahredecek.

KESK

KESK, Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin yanındadır.

KESK olarak İsrail’in Filistin halkına karşı soykırımı andıran saldırısını kınıyor ve AKP-MHP iktidarını Türkiye’nin İsrail’le olan bütün askeri, ticari, diplomatik ilişkisini kesmesi için gerekli bütün adımları atmaya çağırıyoruz.

EĞİTİM-SEN

Filistin halkı göstermelik kınamayla, hamasi nutuklarla değil, İsrail ile askeri, ticari, diplomatik tüm ilişkilerin kesilmesiyle desteklenir.

MEMUR-SEN

Söz Veriyoruz. #Siyonistİsrail‘i durdurmaya söz veriyoruz.   Filistin’i işgalden kurtarmaya söz veriyoruz.   Kudüs’ün onuruna sahip çıkmaya, Sionun yıldızını söküp atmaya söz veriyoruz.   Irkçı Yahudi zorbalar bilsin ki, #MescidiAksa sahipsiz,#Filistin yalnız değildir.

EĞİTİM BİR-SEN

Siyonist İsrail’in Mescid-i Aksa’yı işgal girişimini 81 ilde protesto ettik. Memur-Sen Konfederasyonumuz ve sivil toplum kuruluşları, TBMM önünden İsrail Büyükelçiliği’ne yürüyerek terörist devlet İsrail’i kınadı.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

14 Mayıs tarihi itibariyle Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş’ten herhangi bir tepki ya da açıklama gelmedi.

 

#SENDİKAMETRE

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.