DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Az Bulutlu
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Paz 20°C
Pts 23°C
Sal 25°C
Çar 26°C

Türk Yargısı: Diyarbakır analarını ziyaret Eğitim-İş tüzüğüne uygundur

20.11.2020
A+
A-

Eğitim İş üyesi 7 öğretmen geçen sene 21 Eylül 2019’da Diyarbakır’a giderek, HDP önünde evlatlarını geri isteyen annelerin başlattığı nöbeti ziyaret etmişti.

Burada yapılan açıklamada “Birleşik Kamu İş Sendikası içinde örgütlü Eğitim İş Sendikası içindeki Hepimizin Sendikası Grubu” adına ziyaretin yapıldığı belirtilmişti.

Ziyaretin ardından başlayan tartışmada, 7 üye Eğitim İş sendikasından ihraç edilmiş,ihraç edilen üyeler bu kararı yargıya taşımış, Ankara 21. İş Mahkemesi’nde 10 Kasım 2020’de görülen davada mahkeme 7 Eğitim İş üyesi hakkında verilen ihraç kararlarını “esastan” bozmuştu.

Mahkeme gerekçeli kararını ise bugün açıkladı. Gerekçeli kararda düşünce ve ifade özgürlüğü vurgusu yapılırken, 7 Eğitim İş üyesinin Diyarbakır analarına destek ziyaretinde yaptığı açıklamanın Eğitim İş tüzüğüne uygun olduğu tespiti yapıldı. Böylece mahkeme kararıyla Türkiye sendikacılık tarihinde yeni bir içtihat oluştu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nda örgütlü HEPİMİZİN SENDİKASI grubu gerekçeli karar ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Biz Hepimizin Sendikası grubu olarak en başından beri yetkiyi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa Nutku’ndan ve Eğitim İş Tüzüğünden aldığımızı belirttik” vurgusuyla, “karar, sendikalarımıza, kitle örgütlerine ve sınıf mücadelemize hayırlı olsun” denildi.

HEPİMİZİN SENDİKASI GRUBU’NUN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE:

MAHKEME,  DİYARBAKIR ANALARINI ZİYARET SENDİKA TÜZÜĞÜNE UYGUNDUR, DEDİ

Eğitim İş Sendikası’nın Diyarbakır analarını ziyaret eden Hepimizin Sendikası grubuyla hareket eden 7 üyesini sendikanın adını yetkisiz olarak kullanma ve sendika adına yetkisizce eylem gerçekleştirme iddiasıyla ihraç etmesi sonrası 7 üye olarak Eğitim İş Sendikası’nın ihraç kararını yargıya taşımıştık.

Savunmamızda ziyaretin sendika veya konfederasyon adına değil, grup adına yapıldığını, Konfederasyon adının Hepimizin Sendikası grubunun nerede örgütlü bulunduğunu ifade etmek için zorunlu olarak kullanıldığını, ziyaretin Eğitim İş Sendikası’nın tüzüğüne ve kuruluş ilkelerine aykırı olmadığını, düşünce ve ifade özgürlüğünün insanlığın medeniyet birikiminin, demokratik devrimlerin, anayasamızın ve sendika tüzüğümüzün güvencesi altında olduğunu ifade ettik. Bu savunmalara rağmen Eğitim İş Disiplin Kurulu ihraç kararı verdi ve Genel Kurul onayladı. Ankara 21 No’lu İş Mahkemesi ise ilk celsede ihraç kararlarını iptal etti. İptal gerekçesi yapılan savunmaların aynen kabul edildiğini göstermektedir. Mahkeme gerekçeli kararında şu ifadelere yer vermektedir:

“Anayasanın 26. maddesine göre “Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar” . Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10.maddesi de benzer niteliktedir.

Herhangi bir sendika içinde örgütlenmenin anayasa ile güvence altına alınmış ifade özgürlüğünü daraltacağını kabul etmek mümkün değildir. Yapılan açıklama da davalı sendika veya davalı sendikanın bağlı bulunduğu konfederasyon adına değil “hepimizin sendikası” adındaki bir grup adına olduğu gibi, açıklamada davalı sendikanın 3. maddesinde yazılı amaçlarına aykırı bir husus da mevcut değildir. ”

Mahkeme diyor ki, anayasal güvence altındaki hakları hiç kimse daraltamaz. Kişilerin düşünce ve ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Aynı zamanda mahkeme Diyarbakır analarını ziyaretin sendika tüzüğünün 3. maddesinde yer alan amaçlara aykırı olmadığını saptamıştır. Mahkemenin atıfta bulunduğu Sendikamız tüzüğünün 3/C maddesi şu şekildedir: Üyelerinin üstün sorumluluk duygusuna ve eğitimin gücüne dayanarak; Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti‘nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzenini, demokratikleşme ve ulusal eğitim hedefini geliştirerek korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için elinden gelen her türlü çabayı gösterir.”

Mahkeme kararı ile sendika tüzük ve ilkelerine “açıkça aykırı olmayan” hiçbir düşünce ve eylem engellenemez. Biz Hepimizin Sendikası grubu olarak en başından beri yetkiyi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa Nutku’ndan ve Eğitim İş Tüzüğünden aldığımızı belirttik.  Karar, sınıf mücadelemize, sendikalarımıza, kitle örgütlerine hayırlı olsun. Bu kazanım hepimizin!

HEPİMİZİN SENDİKASI GRUBU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.