DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
ALTIN 793,64
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -4°C
Kar Yağışlı
Ankara
-4°C
Kar Yağışlı
Paz -6°C
Pts -6°C
Sal -4°C
Çar -6°C

EĞİTİM SEN’DE “GAME OF THRONES” KAVGASI

EĞİTİM SEN’DE “GAME OF THRONES” KAVGASI

Başlıktaki “Game Of Thrones” ifadesi 28-29 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleşen Eğitim Sen 11. Olağan Genel Kurulu’ndaki sonrası, sendikadaki grupların birbirine yönelik suçlamasından alınmadır.

Genel Kurul’daki esas ayrışmanın Genel Başkanlık’ta temsiliyet olduğu dile getiriliyor. Genel Kurul geride kaldı ama sendikadaki gruplar arasındaki tartışma sürüyor. Sendikanın içindeki Emek Hareketi grubu, bu hususta HDP siyasetlerine yakınlığıyla bilinen Demokratik Emek Platformu’nu (DEP’i) şu şekilde eleştiriyor:

“Kongrede sorunlu tablonun diğer tarafında Demokratik Emek Platformu (DEP) bulunmaktadır. Kongreyi terk eden DSD’ye kürsüden DEP adına cevap veren bir delege ‘Değirmen bizim, buğday bizim, un istiyorlar’ diyerek bugüne kadar işletilen ‘Gücüz, istediğimiz gibi sandalye dağıtırız’ uygulamalarının ikrarını ve savunusunu ifade etmiştir.”

“Değirmen bizim, buğday bizim, un istiyorlar”

DEP ise bu noktada tavrını şu cümleyle ortaya koyuyor:

“Şimdiye kadar, hatta Eğitim Sen 11. Genel Kurulu’na kadar, daha da ötesi kongrenin iki gün öncesine, yani Perşembe gününe kadar sorun olmayıp da bu dönem genel başkanlık düzeyinde bir temsiliyete sıcak bakmadığımızın ifade edilmesi sonrası soruna dönüştürülmesini, ‘uzlaşmaz tutum’ olarak değerlendirilmesini kamu emekçilerinin, demokratik kamuoyunun, sınıf bileşenlerinin takdirine bırakıyoruz.”

“Değirmen bizim, buğday bizim, un istiyorlar” ifadesiyle ele aldığımızda aslında DEP, “bugüne kadar gücünüzle orantılı olmayan bir şekilde genel başlık düzeyinde temsil edil edilmenize izin verdik ama şimdi buna izin vermeyeceğiz” demek istiyor.

“9 sendika genel kurulunda pandemi yok muydu?”

DEP bu noktada sendikadaki bir başka grup olan Devrimci Sendikal Dayanışma (DSD’yi) genel başkanlıkta ısrar etmekle suçluyor:

“DSD’li arkadaşlar genel başkanlık dışında hiçbir yönetim formülasyonunda yer alamayacaklarını belirterek görüşmeleri terk etmelerinden hemen sonra şubeleri, arkadaşlarını arayarak pandemi nedeniyle Genel Kurulun ertelenmesi baskısı oluşturmaya çalışmışlardır. Uzun uzun açıklamalarda bulunmak yerine sadece şunu sormak isteriz: geride bırakılan 9 sendika genel kurulunda pandemi yok muydu, vaka sayıları daha az mıydı, koronavirüs salgını sadece Eğitim Sen Genel Kurulunda mı tehlikeli hale geldi?”

DEP’in bir eleştirisi de nispi temsil isteyen Emek Hareketi’ne:

“Genel Kurul sonrası tartışma başlıklarından biri de nispi temsil sistemine ilişkindir. Özellikle Emek Hareketi bu konuda eleştirilerde bulunarak cumartesi akşamı ilkin yönetime ve üst kurula isim vererek ardından gecenin ilerleyen saatlerinde divan başkanlığını arayarak seçimden çekilmesinin ana gerekçesi olarak sunmaktadır. Demokratik Emek Platformu olarak geçmişten bu yana nispi temsil sistemini mevcut durumda demokratik temsiliyeti ortaya çıkarmaya en yakın seçim yöntemi olarak görmekle beraber tabanın söz ve karar gücü haline gelmesi için sihirli değnek olarak görmemekteyiz.”

Game Of Thrones benzetmesine yanıt

DEP, kendisine yönelik “Game Of Thrones” suçlamasına da şöyle yanıt veriyor:

“Yaşanan sürece dair bize yönelik gelen, gelebilecek asılsız suçlamalar ya da ayıbını kendilerine bıraktığımız, süreci ‘Game Of Thrones’ gibi bir benzetmelerle tarif etme dışındaki tüm eleştirilere, değerlendirmelere değer veriyor, anlam biçiyoruz.”

Anlaşılan Eğitim Sen’deki tartışma sürecek ve bu sürecin emekçilerin gündemiyle ilgili olmadığı daha fazla netleşecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.