DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Az Bulutlu
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Paz 20°C
Pts 23°C
Sal 25°C
Çar 26°C

EĞİTİM-İŞ’TE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR – 26

 

‘’Bir nehirde iki balık kavga ediyorsa oradan 5 dakika önce uzun bacaklı bir İngiliz geçmiştir.’’* Bu örgüt, içindeki uzun bacaklı İngiliz’i tespit etmelidir!

Ayla Erdem

20.01.2020 Eğitim-İş Sendikası Olağanüstü Genel Kurulu

Diyarbakır Analarını Destek Ziyaretine gittiği İçin Eğitim-İş Genel Kurulunda İhracı Oylanan Eğitim-İş Üyeleri
Erkan Aksoy, Duygu Yeniay Üsküplü, Ayla Erdem, Zafer İncebacak**, Adnan Yarar, Bülent Turan, Sermin Erdem
20 Ocak 2020

20 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurulu sendika tarihine kara bir leke olarak geçecekti. Sadece sonucu ile değil işleyişi ile de sendikal tarihe kara bir leke olarak tarihe geçecekti. İhraç Genel Kurulu’nun Divan Başkanı Sayın Niyazi Altunya ihracı oylanacak arkadaşlara 5 dakika kürsü hakkını yeterli görecekti. Sayın Altunya kürsü hakkını kullanan Sayın Bülent Turan’ın 5 dakikalık konuşmasında süre hatırlatması yapma bahanesiyle sürekli sözünü kesecekti. İhracı oylanacak beş arkadaşımız kürsü hakkını Hepimizin Sendikası Grup Sözcüsü Ayla Erdem’e devredecek. Sayın Ayla Erdem 30 dakikalık tarihi bir konuşma yapacaktı. Ancak grup kararları akşam 2’de alınmıştı. Salonda vicdanlar sağır ve dilsizdi. ‘’Engizisyon Mahkemesi’’ kararını çoktan vermişti. Bölücülüğe karşı kurulan, tüzüğünde anti-emperyalist sendika yazan Eğitim-İş’in 148 delegesi HDP’ye karşı eylem yapan 7 arkadaşının ihraç kararını onayladı. (Ancak 310 delegenin 100’den fazlası genel kurula gelmemiştir. Merkez yöneticilerinin, 11 Haziran, Yol Arkadaşları ve İlkeliler Gruplarının yürütmelerinin tüm baskılarına, tüm algı operasyonlarına, Merkez Yöneticilerinin yıllardır yürüttüğü kuruluş çizgisini törpüleme operasyonuna rağmen Eğitim-İş Delegasyonun yarısının içine ihraca el kaldırmak sinmemiştir. (Genel Kuruldan önce yapılan görüşmelerden bilindiği üzere katılmayanların büyük bir çoğunluğu ihraç cezasını ağır bulduğunu ifade etmişlerdir.)

 

Eğitim-Sen 25. Kuruluş Yıl Dönümü

‘’Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma gibi bir huyu vardır.’’

İhraç kongresinden 3 gün sonra 23 Ocak 2020 Eğitim-Sen’in 25. Kuruluş Yıl Dönümünde Eğitim-İş Onursal Genel Başkanı Niyazi Altunya ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya artık rahatça konuşabilirlerdi. Eğitim-İş Onursal Genel Başkanı Sayın Niyazi Altunya ve CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eğitim-Sen Eski Genel Başkanı Yıldırım Kaya Eğitim-İş ve Eğitim-Sen’in birleşmesini temenni ettiklerini ve bunun için çalışacaklarını ifade edeceklerdi.  İhraç kararı sonrası yapılan bu açıklama da bu videoların paylaşılması da tesadüf değildi.

Hepimizin Sendikası Grubunun Diyarbakır Analarını Eylemine İhraç kararı çıkınca Eğitim-İş ve Eğitim-Sen birleşme projesini gerçekleşmesinin ön koşulunu gerçekleştirdiklerini zannedenler rahatça birleştirmeden bahsetmeye cesaret edeceklerdi. 3 gün önce ihraca el kaldıranlar Yıldırım Kaya’ya öfke dolu tweetler atacaklardı.  Ancak bunlar yüzeysel tepkiler olduğu gerçeğini değiştirmiyordu. Eğitim-İş ve Eğitim-Sen ideolojik çizgide yakınlaştırılmıştı. Sayın Niyazi Altunya’ya ise bu ifadelerinden dolayı hiç kınanmayacaktı. Eğitim-İş’in geleceği ile ilgili fikirlerini Eğitim-Sen’de açıklaması bile Sayın Altunya’nın aidiyetinin nerede olduğunu gösteriyordu. Ancak tüm bunların üzerine Eğitim-İş Genel Merkezi tarafından 2 Nisan 2021 tarihinde kendisine ‘’2020 Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü’’ bile verilecekti.

 

Not: Yarın EĞİTİM-İŞ’TE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR yazı dizisinin 27. (son) yazısı

* Kızılderili atasözü

** Sayın Zafer İncebacak Hepimizin Sendikası Grubunun Diyarbakır Anaları Eyleminin çağrı metninin yayınladığı için ihraç edilmiştir.

 

Uygar SUNAL

Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube ve Manisa Şube Eski Örgütlenme Sekreteri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.