DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
ALTIN 793,64
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -5°C
Kar Yağışlı
Ankara
-5°C
Kar Yağışlı
Pts -6°C
Sal -3°C
Çar -4°C
Per -4°C

EĞİTİM-İŞ VE İDEOLOJİK KOPUŞ -1

09.05.2021
A+
A-

Eğitim İş Eğitim Sen’in neoliberal, postmodern, çok kültürcü çizgisinin reddi üzerine üzerine kuruldu. Eğitim Sen’e hâkim olan anlayış Cumhuriyet’e karşı, emperyalizmin demokrasi, özgürlük, insan hakları söylemini öne çıkararak etnik ve mezhepsel hareketlere göz kırpan, AB’yi emperyalist bir birlik olarak değil, çağdaşlık projesi olarak gören, emeğin Avrupası sloganını şiar edinen, AB’den fon almakta sakınca görmeyen, Brüksel’de temsilcilik açmayı tartışan bir çizgi izledi. 2002 kongresinde Çalışma Programı Raporu’ndan “Öğretmenin Cumhuriyet’i koruma görevi vardır.” ifadesinin çıkarılması kararı alındı. Bu karar Cumhuriyet’i militarist gören sivil toplumcu bakışın yansımasıydı. Eğitim Sen Cumhuriyet’i militarist, tek tipçi olarak görüyor, millî ve üniter devlet yapısına karşı çıkıyordu. Bu ideolojik çizgisi nedeniyle bölücülüğe destek verip emperyalist projelerle birleşiyordu. ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmesiyle Türkiye’yi bölmeyi de içeren BOP yürürlüğe girdi ve Eğitim Sen içinde millî/cumhuriyetçi çizgi ile neoliberal, postmodern, çok kültürcü, emperyalist bölücülükle birleşen çizgi arasındaki çatlak derinleşti. Eğitim İş BOP kapsamında Türkiye’nin bölünme tehdidinin gündeme geldiği koşullarda emperyalist bölünme projelerine tavır alan, millî, cumhuriyetçi çizgideki eğitim emekçileri tarafından 2005 yılında kuruldu.

Eğitim İş, Eğitim Sen’in neoliberal çizgisini reddederek TÖS mirasını temsil etme iddiasıyla kuruldu, tüzüğüne tam bağımsızlıktan yana antiemperyalist sınıf örgütüdür, diye yazdı. Eğitim İş’in kuruluşunda temel sloganı ülkesi olmayanın sendikası olmaz, idi. Eğitim İş’in kuruluş çizgisi sınıf mücadelesini vatan mücadelesiyle birleştirme amacını temsil ediyordu. Emperyalizm işbirlikçiliği yapan, bölücülüğün etkisine girmiş sendikacılığa karşı ulusalcı/millî çizgiye yerleşmişti, bu temelde vatana, cumhuriyete ve emeğe yönelik saldırılara tavır alıyordu.

2014 yılından itibaren Eğitim İş Sendikası Türkiye’deki gelişmeleri doğru okuyamadı. 2014 – 2016 arası Türkiye’de siyasî saflaşmalar değişti. Siyasî iktidar FETÖ ve PKK ile işbirliği çizgisini terk edip mücadele çizgisine girdi. Eğitim İş bu süreçten başlayarak “muhalif olma” adına FETÖ ve PKK ile aynı cepheye düşmek pahasına siyasî iktidara tavır aldı. Bir sendika olarak ekonomik, demokratik haklar konusunda elbette muhalif tavır olmalıdır, fakat ülkenin birliği, bütünlüğü konusunda da muhalif olma güdüsüyle duyarsız kalındı, sonra neoliberal, Türkiye karşıtı cepheye eklemlenildi.

Yıllarca FETÖ ile FETÖ’nün kamudaki uzantılarıyla mücadele çizgisinde olan Eğitim İş, 2014’te FETÖ’nün 17 Aralık’ta hükümete yönelik tertibine “Yolsuzluğunuz Yoksulluğumuzdur” sloganıyla destek verdi. 2016 yılında darbe girişiminden sonra FETÖ irtibatlıların kamudan tasfiyesi sürecinde ” Cadı avı başlatılıyor, Atatürkçüler tasfiye ediliyor.” sloganıyla FETÖ uzantılarının kamudan ihracına karşı çıktı. FETÖ uzantılarını Atatürkçü göstermeye cüret etti

Bugün bu çizgi, KHK ile ihraç edilenler göreve iade edilsin, talebiyle ve  FETÖ’nün medya ayağıyla mücadeleye “Özgür basın susturulamaz.” sloganıyla sürdürülüyor.

Emperyalist bölücülüğe karşı tavır alarak kurulan, açılım süreçlerine “Terörle müzakere olmaz, mücadele olur.” sloganıyla karşı çıkan Eğitim İş 2015 yılında açılımın bitip PKK’ya karşı askerî operasyonların başlamasına da karşı çıktı.  Suriye iç savaşının çıkarılmasının esas nedeni Irak’ın kuzeyinden başlayıp Suriye’nin kuzeyinden  Akdeniz’e Amerikan koridoru açılma girişimiydi. PKK kantonlarıyla Suriye’yi bölerek açılan bu koridora Türkiye 2016 yılında Fırat Kalkanı, 2018 yılında Zeytin Dalı Harekâtı ve 2019 yılında Barış Pınarı Harekâtı ile müdahale etti ve Amerikan koridorunu parçaladı. Eğitim İş bu harekâtları “Ortadoğu bataklığına sürüklenme, çamura batma” olarak okudu ve ömrünü emperyalizmle savaşa adamış büyük devrimci Atatürk’ün “Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir.” sözünü bu harekâtlara karşı çıkmanın gerekçesi olarak kullandı.

Eğitim İş’te hâkim irade emperyalist işbirlikçisi çizgilerini Atatürk maskesiyle siyasî iktidar karşıtlığı ile örttüler.

 

Zafer İncebacak
Eğitimci-Yazar

YORUMLAR

  1. Erol Sarı dedi ki:

    Kopuş 1ve 2 de sayın zafer incebacağın değerlendirilmesine harfiyen ,100/100 katılıyorum + YCHPveHDP/Pkk nin şubesi konumuna düşmüştür Eğitim işin tüzüğüne kuruluş ilkelerine ruhuna yabancılaşmıştır Ben Akhisarda kurulduğu süreçten itibaren anlatılanları yaşadım kuçak dolusu kitaplarla gidiyordum Eğitim iş in ambleminde kitap olmasına rağmen kitapsoğu k yoz yobazlık ta aktif ABDVEAB ve İsrail siyonizmini idrakten yoksu n haliyle onların psikolojik savaş elamanı konumuna düştüler işin garibiEğitim sende de Anadilde eğitimle başlatılmıştı Emperyalizmin psikolojik savaşı .Karamsar olmayavağız inadına kitap inadına Antiemperyalizm inadına Hepimizin sendikası