DOLAR 13,4921
EURO 15,4117
ALTIN 790,00
BIST 2.090,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -1°C
Hafif Kar Yağışlı
Ankara
-1°C
Hafif Kar Yağışlı
Sal -4°C
Çar -1°C
Per 3°C
Cum 1°C

EĞİTİM-İŞ’TE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR – 10

 

Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu 16 Eylül 2015’te ‘’Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’’ mitingine katılmama kararını tüm şubelere gönderecekti. Gerekçesi ise açılıma destek vermiş olanların teröre karşı yürüyüşünü samimi bulmamak olacaktı. Âkil İnsanlar listesinde Hak-İş, Türk-İş, KESK, Memur-Sen başkanları vardı. Hak-iş, Türk-iş ve Memur-Sen ile teröre karşı bile bir araya gelmeyi kesin bir dille reddeden Birleşik Kamu-İş Myk’sı bir ay sonra KESK ile eylem birlikteliğinde bir beis görmeyecekti. (10 Ekim 2015’te IŞİD terör örgütünün gerçekleştirdiği Ankara Tren Garındaki terör saldırısı sonrası 12 Ekim 1 günlük iş bırakma eylemi ) Merkez Yöneticilerimiz değişenleri, açılımdan vazgeçenleri samimi görmüyordu ancak hiç değişmeyen her zaman açılımı savunan genel merkezinde PYD’li saklayan KESK’e bağlı Eğitim-Sen’le samimiyeti ilerletmekte hiç sakınca görmeyecekti. Eğitim-İş MYK’sı 25 Temmuz 2015 tarihin de yayınlayıp daha sonra kaldırdıkları açıklamada ise genel merkezinde terörist saklayan Eğitim-Sen’i değil, Eğitim-Sen’e operasyon düzenleyenleri kınamıştır. Bir sendikaya baskını, polis devleti uygulaması olarak gören Eğitim-İş MYK’sı, sendika binasında terörist saklayan Eğitim-Sen’e sahip çıkmıştır.

Birleşik Kamu-iş MYK’sının ‘’Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’’ mitingine katılmama kararına rağmen Konfederasyonumuza bağlı Enerji-İş Sendikası 17 Eylül 2015’te gerçekleştirilen ‘’Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’’ mitingine katılmıştır. Enerji-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Volkan TÜRKYILMAZ Hepimizin Sendikası Grubu adına 21 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilen Diyarbakır Anaları ziyaretine de katılmıştır. Enerji-iş Sendikası Amerikan Emperyalizminin kara gücü PKK ve siyasi uzantısı HDP’ye karşı örnek tavır göstermiştir.

 

 

‘’BAŞÖĞRETMEN ONUR ÖDÜLLÜ’’ YASAKLILAR
Birleşik Kamu-İş’in konferanslarının, genel kurullarının baş konuğu, 2014 yılındaki Eğitim-İş 4. Olağan Genel Kurulunda kendisini Fahri Eğitim-İş’li olarak adlandırınca salonun ayakta alkışladığı, Eğitim-İş Antalya Şubesi tarafından 24 Kasım 2014 yılında ‘’Başöğretmen Onur Ödülü’’ verilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’’ mitingine destek verdiği tarihten sonra Birleşik Kamu-İş Yöneticilerinin yasaklıları listesine adı yazılacaktı. (Daha sonraki yıllarda Metin Feyzioğlu karşısında yer almaya devam edilecek hatta Eğitim-İş Sendikası Genel Merkezi’nden Sayın Metin Feyzioğlu’na verilen onur ödülünün geri alınması için Eğitim-İş Antalya Şubesi’ne Genel Başkan Orhan Yıldırım ve Genel Sekreter Ebru Sungar imzalı yazı bile göndereceklerdi. Bir başka ismin adı daha o yıl yasaklılar listesine yazılacaktı.

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler‘in 24 Ocak 2013 Tarihindeki TBMM Genel Kurulundaki ‘’Türk Ulusu ile Kürt Milliyetçiliğini eşit gördüremezsiniz’’ söylemi medyada çarpıtılmıştı. Bu nedenle ırkçılık ile suçlanmıştı. Eğitim-İş ise Sayın Güler’in Atatürk’ün ve Anayasamızın ‘’Türk Milleti’’ tanımından bahsettiğinin bilincindeydi. 24 Kasım 2013 Öğretmenler Günü’nde Sayın Güler’e Eğitim-İş Antalya Şubesi Başöğretmen Onur Ödülü verdi. Ancak 15 Aralık 2014 tarihinde Eğitim-İş Kastamonu Şubesi’nin de düzenleyicileri arasında olduğu konferansta Sayın Güler ‘’30 Mart Seçimlerinde partimiz (CHP), Cemaat ile ittifak yaptı’’ sözleri üzerine CHP, Sayın Güler hakkında disiplin süreci başlatacaktı. Disiplin süreci geçici ihraç kararı ile sonuçlanınca Prof. Dr. Birgül Ayman Güler 25 Ocak 2015’te CHP’den istifa ettiğini açıkladı. Eğitim-İş MYK’sı, Başöğretmen unvanını verdiğimiz, etkinlik ve konferanslarının baş konuğu Sayın Birgül Ayman Güler’in ihracına tek kelimelik bir açıklama yapmayacaktı. Sayın Birgül Ayman Güler bir daha Birleşik Kamu-İş tarafından konuk edilmeyecek yasaklılar listesine girecekti. Bu listeye 2017’de Başöğretmen Onur Ödülü verdiğimiz Prof. Dr. Ümit Kocasakal ise 2020 yılında girecekti. Toplumda ulusalcı tutumları ile öne çıkan, ödüller verdiğimiz bu isimlerle ilişkimizin kopmasının asıl nedeni neydi? Ya da Başöğretmen Ödülü verdiğimiz bu değerli insanlarla bugün bir konferans düzenlemek istesek Eğitim-İş MYK’sı ihracımızı ister mi?

2021 6. Olağan Genel Kurulumuzda ihracı oylanacak olan 7 arkadaşımız değildir. İhracı oylanacak olan Eğitim-İş’in geçmişi, kuruluş gerekçesi ve omurgasıdır. Tüzüğümüz, kuruluş gerekçemiz, örgütümüzün omurgasıdır. Bu omurga bizim Amerikan Emperyalizmine ve yerli işbirlikçilerine karşı dik duruşumuzun güvencesidir. Bu karşı duruş ihraç edilirse bu örgüt yaşayabilir mi? Bu karşı duruşu siyasi ikballeri için törpüleyenlere, eğip bükenlere, hesap sormanın vakti çoktan gelmiştir.

 

* Birleşik Kamu-İş’in 16/09/2015 tarih ve 2015/193 sayılı yazısı
** Eğitim-İş Sendikası Antalya Şube Başkanlığına Başlıklı, 01.07.2020 tarihli, Ödül Konulu, 200/250/385 sayılı yazı
*** 25.07.2015 Tarihli, Akp İktidarının Polis Devleti Uygulamalarını Kınıyoruz başlıklı Eğitim-iş Basın Bildirisi

 

Uygar SUNAL

Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube ve Manisa Şube Eski Örgütlenme Sekreteri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.