DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Az Bulutlu
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Paz 19°C
Pts 23°C
Sal 25°C
Çar 26°C

EĞİTİM-İŞ’TE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR – 20

Göreve yeni gelen Eğitim-İş Myk’nın ilk eylemi 2017 Yılının Eylül ayında tüm şubelerin alanda yapılması kararı aldığı ‘’Atatürksüz Müfredata Hayır’’ kitlesel basın açıklamalarıydı. AKP Hükümeti’nin Cumhuriyet Değerleri ve Atatürk konusunda gerici tutumu yine nüksetmişti.  Eğitim-İş de haklı olarak en yüksek perdeden tepki gösteriyordu. Eğitim-İş’in gösterdiği tepkiyi dahil olduğu platform gösteremeyecekti.

12 Ekim 2017’de İstanbul’da gerçekleşen Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu (LABEP) toplantısında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Sayın Aysel Çelikel ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Sayın Bora Çelik arasında ‘’Veli El Kitabı’’ broşürü ile ilgili tartışma yaşanacaktı. Yaşanan tartışma basına yansıyacaktı. “Laik ve Bilimsel eğitim, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı milli bir eğitim ile mümkündür. Bildirilerde ve söylem dilimizde bu cümlelerin hâkim kılınmasını talep ettik. Ancak LABEP sözcüsü ve ÇYDD Genel Başkanı Sn. Aysel Çelikel, Milli Eğitimi ve Atatürk’ü bu broşüre eklediklerinde ortak paydada buluşamayacaklarını ifade etmiştir. Ardından, mevcut çalışmaları 2019 seçimlerine yönelik düşünmediğimizi eleştirerek HDP’nin 6 milyonluk oyunu hatırlatmıştır. Bütün bunlar, konuyu kamuoyu önünde tartışma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.’’ (TGB’nin 16.10.2017 tarihli basın açıklamasından) TGB bu nedenle ÇYDD Genel Başkanı Sayın Aysel Çelikel’i kınayacak ve platformdan ayrılacaktı. Aysel Çelikel’in ifadeleri aslında Atatürkçü ve Cumhuriyetçi kitle örgütlerinin 2019 seçimlerine yönelik nasıl dizayn edildiğini gözler önüne seriyordu. Tartışmanın yaşandığı toplantıda Eğitim-İş İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Sayın Zekeriya Çakmak da bulunuyordu. Zekeriya Başkan toplantıdan sonra yaşananları Eğitim-İş Genel Başkanı Sn. Orhan Yıldırım’a anlattığını, LABEP’in amacından saptırıldığını ve Eğitim-İş’in ilkeleriyle örtüşmediğini ifade ettikten sonra platformdan ayrılmanın gerektiğini belirttiğini ancak Eğitim-İş Genel Başkanı Sayın Orhan Yıldırım’ın tartışmaya girmemeyi salık verdiğini dile getirdi.  Dönemin Eğitim-İş MYK’sı da Sayın Genel Başkanla aynı fikir de olmuş olacak ki kamuoyunun malumu olan konuyla ilgili Eğitim-İş Merkez Yönetimi konuyla ilgili sessiz kalacaktı. Atatürksüz Müfredat ile ilgili AKP’ye Eğitim-İş adına haklı tepkisini gösteren MYK, söz konusu ÇYDD Genel Başkanı Aysel Çelikel olunca Atatürksüz Broşür ile ilgili sessiz kalacaktı. Zekeriya Başkan bu yaşanan olaydan sonra platformun bir kere daha toplandığını sonrasında fiilen LABEP’in dağıldığını belirti. Bu yaşananlar görmek isteyenlere ders niteliğindedir. Kendi kuruluş gerekçesini savunamayan platformların da kitle örgütlerinin de yaşama şansı yoktur. HDP’yi rahatsız etmemek için Atatürksüz Müfredata sessiz kalan platform, Atatürksüz Müfredata karşı çıkan broşüre bunun eklenmesini isteyen TGB platformdan çıkınca büyümüş müdür? LABEP kitlesel eylemlere mi imza atmıştır? Bugün tüzüğünde Bölücülüğe Karşı olduğu yazan Eğitim-İş, HDP’ye karşı eylem yapan üyeleri ihraç ederse aynı gerçekle yüzleşeceği açıktır. İhraç kararı Eğitim-İş’in geleceği ile ilgili bir karardır. Eğitim-İş ya kuruluş gerekçesini ihraç ederek yok olacak ya da kuruluş gerekçesini hatırlayıp varlığını sürdürebilecektir.

Adalet Yürüyüşünün devamı niteliğindeki Adalet Kurultaylarına Genel Başkan Sayın Orhan Yıldırım Eğitim-İş adına katılacaktı. EĞİTİMİN ÜÇ ŞARTI: “BİLİMSELLİK, LAİKLİK, ADALET” ÇALIŞTAYINA da katılan Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ‘’laik, bilimsel, demokratik, çağdaş, kamusal eğitim mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz’’ diyecekti. Burada Ulusal eğitim ifadesi sansürlenmişti. Ulusal Eğitim sadece bu açıklamada değil Eğitim-İş’in basılı materyallerinde de sansürlenmeye başlamıştı. Ulusal Eğitim ifadesinin olmadığı basılı materyalleri fark eden Hepimizin Sendikası Grubu MYK’yı uyaracaktı. MYK ise unutulduğunu, yanlışlıkla olduğunu ifade ederek ulusal eğitimi tekrar ekleyecekti. Ama bu sehven gerçekleşen baskılarda unutulan nedense hep milli vurgular olduğunu ilerleyen yıllarda da görecektik. Vatan Emek Cumhuriyet mücadelesindeki ’’vatan’’ da artık ‘unutuluyordu’. Hatta Eğitim-İş’in 14.yılında Cumhuriyet de silinecek ve Emek Hareketimiz 14 yaşında diye afiş bile basılacaktı. (Emek Hareketi ifadesi Eğitim-Sen kökenliler için yabancı bir ifade değildi.) Vatan Emek Cumhuriyet Eğitim-İş’in üçlü saç ayağıydı. Önce Vatan ayağını ve sonra Cumhuriyet ayağını kırmaya çalışıyorlar. Amaçları tek ayağı ile ayakta kalamayacak olan Eğitim-İş’i bir yerlere yaslamaktı. Hepimizin Sendikası Grubuna da kırılan ayakların yükünü üstlenmek görevi düşüyordu.

 

 

Tüzüğünde anti-emperyalist yazan Eğitim-İş’i Yönetenler 17 Kasım 2017 Tarihinde NATO tatbikatında Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefe koyulmasını dahi kınamayacaktı. Emperyalizm açıkça Türkiye’yi düşman ilan ediyordu ancak Eğitim-İş Merkez Yönetimi emperyalizme tepki göstermekten imtina ediyordu.

Sayın Orhan Yıldırım Genel Başkanlığındaki MYK’nın daha ilk yılında Eğitim-İş’te ideolojik sapmanın aynen devam ettiğine maalesef tanık olacaktık.

 

*LABEP Koordinasyon Kurulu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Kadın Araştırmaları Derneği (KAD), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM – SEN), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (EĞİTİM-İŞ)

LABEP Katılımcı Kuruluşlar Listesi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Bilim ve Gelecek Dergisi, 1884 Eğitim ve Kültür ve Dayanışma Vakfı (1884 Vakfı), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM – SEN), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (EĞİTİM-İŞ), Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği  (İKKB), Kadın Araştırmaları Derneği (KAD), Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitim Geliştirme Derneği (KAVEG), Müzik Eğitimcileri Derneği  (MÜZED), Öğrenci Veli Derneği (VELİ-DER), Projeniz Değiliz İnisiyatifi, Sosyal Haklar Derneği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMOD), Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Ulusal Eğitim Derneği (UED), Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED)

 

**Eğitim-İş Sendikası adına İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Zekeriya Çakmak platformun toplantılarına katılmıştır.

 

Uygar SUNAL

Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube ve Manisa Şube Eski Örgütlenme Sekreteri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.