DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
ALTIN 793,64
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -5°C
Kar Yağışlı
Ankara
-5°C
Kar Yağışlı
Pts -6°C
Sal -3°C
Çar -4°C
Per -4°C

KAMU EMEKÇİSİ EYLEM İSTİYOR MU?

Kamu emekçilerine 2019 yılında gerçekleşen toplu sözleşme görüşmelerinde 2020 yılı için yüzde 4+4 ve 2021 yılı için 3+3 zam Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlandı. Bunun yanında 6 aylık enflasyon ortalaması verilen zammın üstündeyse aradaki farkın da enflasyon farkı olarak maaşlara yansıltılması karara bağlandı.

Masaya yetkili konfederasyon olarak oturak MEMUR SEN 2017’de yaptığı gibi dayanışma aidatı çıkışıyla toplu sözleşme masasını baştan böldü. Oysa talebi yasa değişikliği gerektirdiğinden gerçekçi değildi ve daha sürecin başında diğer örgütleri dışlayarak masaya zayıf oturdu. Hükümetin teklifini imzalamamasına rağmen bu ayrıştırıcı tavrı nedeniyle sorumludur. MEMUR SEN bu tavrıyla sorumlu olmakla birlikte meselenin esası bu değildir. Eğer sendika tabanlarından ciddi bir baskı gelse sendikalar bir araya gelebilir, talepleri ortaklaştırabilirdi. Bu olmadı. MEMUR SEN yapmadı da T. KAMU SEN veya BİRLEŞİK KAMU İŞ bu yönde tavır aldı mı? Yüzde 25 zam isteyen T. KAMU SEN veya yüzde 50 zam isteyen B. KAMU İŞ toplu iş sözleşmesi başlamadan ciddi bir eylem yapabildi mi? B. KAMU İŞ’in 1 Ağustos 2019 günü Aile-Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde gerçekleştirdiği eyleme yalnızca 100-150 üye katıldı. 1 milyonun üzerinde üyesi bulunan MEMUR SEN’in eylemleri de son derece cılızdı. Bu durumu yalnızca sendikaca yöneticilerine mal edebilir miyiz? Niçin eylemlere katılım olmuyor?

Kamu emekçileri henüz eylemi gerektirecek düzeyde yoksullaşma yaşamadı. Son yıllarda ekonomideki durgunluk, enflasyon olarak kamu emekçilerini kısmen etkiledi, fakat ciddi bir yoksullaşma yaşanmadı. Eylem yaparak daha koşulları sağlayacağını düşünmediğinden riske girmiyor. Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olmak, bizim deyimimiz ve emekçiler bu deyimi içselleştirmiş, garantici davranıyor. Mevcut koşullarda eylemi gerektirecek bir yoksullaşma henüz yok; homurtu düzeyinde. Önümüzdeki süreçte ekonomik krizin derinleşmesi ve krizin emekçilere tek başına fatura edilmesi yönünde gelişmeler yoksullaşmayı artırabilir ve kamu emekçileri de seslerini yükseltebilir. Bu süreçte kamu emekçilerinin ve genel olarak emekçilerin stratejisi yeni kazanımlar veya yüksek zam talepleri değil, mevcudu korumaktır. İş güvencesi, enflasyona ezilmeme, vergi dilimi mücadelenin esas başlıklarıdır.

Zafer İncebacak
Eğitimci Yazar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.