DOLAR 9,3055
EURO 10,8467
ALTIN 534,41
BIST 1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Az Bulutlu
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Cum 22°C
Cts 23°C
Paz 20°C
Pts 13°C

MAZRUFA BAKMAK

Eskilerin bir deyimi vardır.’Zarfa değil, mazrufa bak’

Kabaca, zarfın üzerinde görünene değil, içindekine bak anlamında anlaşılabilir. Ya da ‘Zahirde deli, batında veli’(Ozan Zârice)anlamında da anlaşılabilir.

‘Cumhuriyet Devrimi’nin Neresindeyiz?’sorusu aklımda dolanır dururken, bu deyimle birleştirmek gereği doğdu usumda.

Cumhuriyet Devrimi’nin ‘6 Ok’ta cisimleşmiş ilkeleri ile bu ilkelerin günümüzdeki durumunu karşılaştıracak olursak;

1-Cumhuriyetçilik

‘Cumhuriyet, Atatürk İnkılâbı’nın bütün verimlerini temsil eden bir devlet ve hükümet şekli olarak değiştirilemez bir cevherdir’*

-Günümüzde; Anayasa tartışmaları çerçevesinde, Anayasanın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilkelerine göz dikildiği görülmekte

2-Milliyetçilik

‘Cumhuriyetçi devlet yapısını koruyacak toplumun, siyasi birlik bilincine kavuşmuş pekişik bir bütün olması’* anlamında değerlendirilebilir. Kısaca; tüm etnik kimliklerin ‘Türk’ siyasi kimliğinde birleşmesini öngörür

-Günümüzde; Emperyalizmin etnik kimlikçi, mikro milliyetçi saldırılarına teşne bir atmosferin hakim olduğu görülmekte.’Andımız’üzerinden yürüyen tartışma da bunun izdüşümlerini görmek mümkün.

3-Halkçılık

‘Atatürk’ün halkçılık ilkesi, her şeyden önce ‘Halkın halk tarafından halk için idaresi’anlamına gelen ileri batılı gerçek bir demokrasinin gerçekleşip yerleşmesi amacına yönelmiştir’*

-Günümüzde; Gittikçe yozlaşan, halktan kopan, halktan ayrı imtiyazlı bir sınıf yaratan ‘temsili demokrasi’,’Başkanlık Sistemi’ ile başka bir yere evrilmiş, garabet bir sisteme dönüşmüştür.

4-Devletçilik

‘Genellikle ülke için geniş yararlar sağlayacak büyük ölçekli kuruluş, sermaye ve araçlara ihtiyaç gösteren işlerin, özellikle büyük sanayi ve tarımın istenilen ve aynı zamanda gerekli alan ve oranlarda devlet tarafından örgütlenip işletilmesine denilmektedir’*

-Günümüzde; Serbest Piyasa Ekonomisi, ülkede neredeyse kamuya ait ne varsa, özelleştirme makinesinde öğütmüş, yok etmiştir.

5-Laiklik

Cumhuriyet’in temel direğidir. Toplum yaşamına hurafenin değil bilimin egemen olmasının, inanç ve vicdan özgürlüğünün, farklı inançların bir arada yaşamasının güvencesidir. Bu direği, Cumhuriyet çatısının altından çekerseniz, diğer ilkelerin bir hükmü kalmaz.

-Günümüzde; 12 Eylül 1980 darbesinden bu yana palazlandırılan emperyalizm destekli gericilik, en son 15 Temmuz’da devleti ele geçirme gücüne erişmiştir. Ayrıca, tarikat mensuplarının yerleşmedi kamu murumu, neredeyse yoktur.

6-İnkılâpçılık

Kabaca, Cumhuriyet Devrimini benimseyen, kökleşmesi için çalışan ve devrimi daha da ileri götüren düşünüş ve tavırların toplamı olarak görülebilir.

-Günümüzde; Liberalizmin ‘Özgürlükçülüğü’ çerçevesinde düşünüş ve tavrın olduğu siyasi bir iklim..

 

Toplamda, bakıldığı zaman,’Cumhuriyet Devriminin çok uzağındayız’demek çok olası. Kuşkusuz, konu ile ilgili birçok tartışma yapılabilir. Önümüzde Cumhuriyet Devrimini 6 Ok temelinde yeniden inşa görevini de not edelim.

 

NE YAPMALI?

Bütün bunların ışığında, Dünyanın da Avrasya-Atlantik çarpışmasının ekseninde şu sonuçlar çıkarılabilir.

1-Cumhuriyet Devrimi ağır saldırı altındadır ve birçok kurumuyla yıkıma uğramıştır

2-Önümüzde, Cumhuriyet Devrimini 6 Ok temelinde yeniden inşa görevimiz vardır.

3-Dünya, başka bir yere evrilmektedir. Avrasya kamucu sistemi ile Atlantik bireyci sistemi her alanda çarpışıyor. Korona süreci ‘Kral çıplak’demiştir.

4-Türkiye, bu kapışmada Avrasya kampına yavaş da olsa yerleşiyor.15 Temmuz’dan sonra bu süreç daha da tempo kazanmıştır.

5-Bu süreçte, kendi iktidarının devamı açısından da zorunlu olarak Emperyalizmle karşı karşıya gelen bir iktidar Türkiye’yi yönetiyor. Kuşkusuz ki, kararlı ve tutarlı bir tavır alması, özü gereği mümkün değildir.

6-Bu kamplaşmada, sistem içi muhalefet, tüm eylem ve söylemleriyle Atlantik kampında olduğunu açık etmiştir.

7-Emperyalizm çağında, emperyalizme karşı konumlanmak gerekir. Ölçüyü, antiemperyalizm olarak koyarsak, zarfta görünenle mazrufta görünen açıkça ortaya çıkar.

8-Özetle, tüm saflaşmalar Avrasya-Atlantik kampına ilişkindir. Üçüncü bir kamp yoktur.

Son tahlilde; emperyalizm çağında emperyalizme karşı konumlanıldığında, adına-geçmişine-etnik kimliğine-inancına vsvsvs bakılmaksızın, tüm kişi ve kuruluşları, isterse programı gereği, isterse de zorunluluktan olsa bile,antiemperyalist kampta toplamak gerekir. Kuşkusuz bu kampın temel programı da ‘6 Ok’tur.

Kimse, zarfın üzerinde yazan ‘Adalet’,’Cumhuriyet’,’Milliyetçi’,’Devrimci’ vsvs adlara aldanmamalıdır. Zarfta ‘Adaletli’ mazrufta ‘Zalim’,zarfta ‘Cumhuriyetçi’ mazrufta ‘Liberal’,zarfta ‘Milliyetçi’ mazrufta ‘Nato milliyetçisi ‘ vs ayrımı yapmanın turnusol kâğıdı antiemperyalizmdir.

‘Düşmanla savaşırken kör, topal, akıllı, deli aranmaz. Düşman, düşmandır’(E.U)

Cumhuriyet devrimcilerine düşen görev, bu savaşta tüm kuvvetleri 6 Ok programında toplamak ve en geniş kuvvetlerle emperyalizmi yenmek, iktidarı, kararlı-tutarlı antiemperyalist Cumhuriyet devrimcilerine kazanmaktır.

O halde;

Tüm antiemperyalist, zorunluluktan da olsa emperyalizmle karşı karşıya gelmiş siyasi parti-sendika-dernekler ve buralarda örgütlü ya da değil tüm yurttaşlar birleşin!

ERCAN UĞUR
Eğitimci-Yazar

 

 

* https://www.ttk.gov.tr/belgelerle-tarih/ataturk-ilkeleri-belleten-makale/

Prof.Dr. Yaşar YÜCEL

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
2 Temmuz 2021
26 Haziran 2021
18 Haziran 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.