DOLAR 17,9331
EURO 18,4099
ALTIN 1.039,38
BIST 2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
33°C
Parçalı Bulutlu
Paz 30°C
Pts 30°C
Sal 30°C
Çar 30°C

SINIF MÜCADELESİ VATAN MÜCADELESİ SAFLARINDADIR

Çağımız emperyalizm çağı, belirleyici olan emperyalizme karşı bağımsızlık ve demokrasi mücadelesidir. Emperyalist tekeller işçi, çiftçi, sermayedar demeden tüm milleti sömürmektedir. Yani, sömürü düzeni iş yerinden ziyade ulusal ölçeklidir. Emperyalistler çeşitli yollarla mazlum milletlerin kaynaklarını kendilerine akıtmaktadırlar. İşsizliğin, yoksulluğun temelinde emperyalist sömürü vardır. Bu nedenle emperyalizme karşı bağımsızlık ve demokrasi mücadelesi aynı zamanda sınıf mücadelesidir.

Emperyalizm çağında sınıf mücadelesi siyasallaşmadan ekonomizmin kalıpları içinde başarılı olamayacağı gibi emperyalist tekellerin yanına düşebilir! Bu nedenle siyasallaşarak emperyalizme karşı bağımsızlık çizgisine oturmalıdır.

Bugünün Türkiye gerçekliğine baktığımızda ABD emperyalizminin PKK’yı desteklediğini görüyoruz. PKK’nın ve onun siyasî kolunun sınıfsal dayanağı emperyalist tekeller ve Orta Çağ kalıntılarıdır. Emperyalist tekeller mazlum milletlerden sömürdükleri kaynakların bir kısmıyla sömürü sistemini sürdürebilmek için PKK gibi terör örgütlerine silâh ve maddî destek sağlamaktadırlar. PKK emperyalist tekellerden beslenen, onların nam ve hesabına millî devletleri bölmeye kalkan örgütlerden biridir. PKK, FETÖ, IŞİD vd. terör örgütlerine açık ve net tavır almadan, ABD emperyalizmine karşı millî devletten yana tavır almadan sınıf mücadelesi verilebilir mi? Sınıf mücadelesinin mihenk taşı Amerikan emperyalizmine tavır ve tam bağımsızlığın savunulmasıdır.

ABD Suriye-Türkiye sınırında PKK’ya üs kuruyor. Türkiye PKK ile mücadele ediyor. Diyarbakır’da analar PKK’ya ve siyasî koluna isyan ediyor, Türk bayraklarıyla yürüyor, Türk millî devleti devleti ile birleşiyorlar. Aynı Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de PKK uzantısı belediye başkanları görevden alınıyor. Sınıf mücadelesi bağlamında iki çizgi iki Diyarbakır ile karşımıza çıkıyor. Bir yanda PKK ve siyasî uzantılarına isyan eden analar ve onlarla birlikte ABD emperyalizmine, PKK’ya karşı Türk millî devletini savunanlar, öte yanda demokrasi kılıfıyla PKK uzantısı belediye başkanlarını savunanlar, Diyarbakır analarına düşmanca bakıp onları destekleyenleri ihraç edenler. Diyarbakır analarıyla birleşenler işçi sınıfıyla, çiftçiyle ve millî unsurlarla birleşirken belediye başkanlarıyla birleşenler emperyalist tekellerin ve Orta Çağ kalıntılarının destekçiliğine soyunuyor.

Bugün PKK destekçileri elbette açıktan PKK savunmuyor, savunamıyor. PKK destekçiliği -ve dolaylı olarak ABD emperyalizmi işbirlikçiliği- PKK’nın siyasî kolu üzerinden demokrasi kılıfıyla yürütülüyor.  Mızrak çuvala sığmıyor. Türkiye’de işçi sınıfı adına mücadele etme iddiasında olanlar ya Diyarbakır analarıyla birleşerek, Türk millî devleti ile birleşerek, Türk bayrağıyla birleşerek başarılı elde edebilir. PKK destekçilerinin ekonomik tespitlerinin hiçbir değeri yoktur, hiçbir başarı şansı yoktur. Sınıf mücadelesini vatan mücadelesi temelende yürütenler başarıya ulaştıracaktır.

Zafer İncebacak
Eğitimci-Yazar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.