DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 554,31
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Çok Bulutlu
Ankara
22°C
Çok Bulutlu
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 18°C
Per 20°C

ŞIRNAK’TA EMPERYALİZME KARŞI YÜRÜYEN EMEKÇİ HALK

Türk milletinin ayağı mazlum dünyasına basmaktadır, emperyalizmle Türk milleti arasında uzlaşmaz bir çelişki vardır. Attila İlhan dip dalgası tespitiyle bu çelişkiye işaret etmiş, milletin geniş kesimlerini emperyalizme karşı birleştirmeye çabalamıştı. Bugün gelinen noktada ABD emperyalizmine karşı direnen bir Türk milleti ve devleti var. ABD’nin maşası FETÖ’yü temizleyen, PKK’yı kazdığı hendeklere gömen bir Türk devleti… Bugün bu gidişe karşı çıkanlar nesnel olarak ABD emperyalizminin yanında FETÖ ve PKK ile beraberdirler. FETÖ’nün tasfiyesine hukuk diyerek karşı çıkanlar, PKK ile mücadeleye barış diyerek karşı çıkanlar, ABD emperyalizminden bağımsızlaşma ve bölgesel işbirliklerine yönelme çabalarını otoriterleşme olarak yaftalayanlar dip dalgasına barikat olmaya kalkanlardır. Barikatlar yıkılmak içindir.

Televizyonlarda, gazetelerde ayağı vatan toprağına basmayan Tanzimat kafalı aydınlar 6 milyon oy edebiyatı ile HDP üzerinden PKK’yı destekliyorlar. Halkımız o aydınlardan da HDP kapatılsın diyemeyen ürkek siyasetçilerden de daha ilerici. 24 Şubat günü Şırnak’ta halk çeşitli kitle örgütleri ve siyasî partilerin önderliğinde PKK’ya karşı Türk bayraklarıyla yürüdü. ABD emperyalizmine bayrak gösterdi. HDP’nin 6 milyon oyu var, diyenlerin 6 ay sonra esamisi okunmayacak;  Hacire anaların, Şırnak’ta, Van’da PKK’ya karşı direnen Türk milletinin sesine ses vermeyenlerin Türkiye’nin geleceğinde yeri olmayacak.

Şırnak’taki yürüyüş işçi sınıfının parçası olan kamu emekçilerinin de işçi sınıfının da esas çizgisini göstermektedir. Çünkü ABD emperyalizmine, FETÖ’ye ve PKK’ya karşı yüzde 90’ı karşı olan Türk milletinin yüzde 80’ini emekçiler oluşturmaktadır. İşte bu nedenle kamu emekçileri içinde en çok üyeye sahip olan MEMUR SEN Şırnak’ta teröre karşı yürüyen halkın önderleri arasındadır. MEMUR SEN sendikal olarak birçok konuda eleştirilebilir, fakat teröre karşı duruşu öğreticidir. Türkiye’nin birliği öncelikli mesele ise ekonomik talepler ikinci plandadır. Kamu emekçileri FETÖ ve PKK’ya net tavır alan sendikaları tercih ediyor. MEMUR SEN ve T. KAMU SEN’in yükselişini buralarda aramak gerekir.

PKK/HDP tarafından yönetilen sendika ve konfederasyonlar parçalanıyor, Diyarbakır analarını ziyaret eden üyelerini ihraç edenler eriyor. Türkiye’nin birliğinden yana tavır almayanlar, Diyarbakır analarına karşı olanlar, HDP üzerinden PKK’yı destekleyenler ağızlarıyla kuş tutsalar kamu emekçilerini örgütleyemezler. Çünkü vatan mücadelesinde olmayanların sınıf mücadelesinde yeri yoktur! İşçi sınıfı da Türk milleti de dün olduğu gibi bugün de İştirakçi Hilmilere geçit vermez, vermeyecektir.

Zafer İncebacak
Eğitimci-Yazar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.