DOLAR 13,5249
EURO 15,4500
ALTIN 791,61
BIST 2.088,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -1°C
Hafif Kar Yağışlı
Ankara
-1°C
Hafif Kar Yağışlı
Sal -4°C
Çar -1°C
Per 3°C
Cum 1°C

EĞİTİM-İŞ’TE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR – 1

2005-2011 yılları İsrail’in Lübnan’ı, Amerika’nın Irak’ı işgal ettiği, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in katlinin televizyonlardan yayınlandığı,  Türkiye’de ‘’FETÖ ve AKP koalisyonu’’ ile emperyalizm programının uygulandığı, ‘’Cumhuriyet Döneminin Artık Sonu Geldi’’ diyen Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olduğu, AKP’nin ise Demokratik Açılım süreciyle Amerika’nın kara gücü PKK’ya açılım yaptığı yıllardı. Türk halkı ise o yıllarda Cumhuriyet değerlerini savunmak ve Ergenekon kumpasına karşı çıkmak için Cumhuriyet Mitinglerinde Türk bayrakları ile alanları doldurmuştu.

Eğitim-İş’in o yıllardaki ideolojik tavrını ortaya koymak açısından Eğitim-İş’in resmî internet sitesinde yayınladığı yazılı metinlerinden örnekler vererek başlamak istiyorum.

 • Eğitim-İş her zaman; önce Türkiye, sonra sendika anlayışıyla davranacaktır. Eğitim-İş, Cumhuriyetimizin laik, çağdaş, demokratik niteliklerine, devletimizin üniter yapısına yönelik her türlü iç ve dış tehditleri engelleme azim ve kararlılığında olacaktır. (1)
 • ‘’Demokrasi ve özgürlük adına bazı sendika ve konfederasyonlar, AB ve ABD emperyalist güçleri ile işbirliği içine girmişlerdir… Sendikal sürece antiemperyalist, ulusalcı bir yaklaşımla kamu çalışanlarının ekonomik, demokratik, özlük, sosyal ve hukuksal haklarını gözeten yeni bir sendikal anlayışla kurulmuş olan Eğitim-İş, Birleşik Sağlık-iş …(2)
 • Hükümetten beklentimiz, özgürlük, demokrasi gibi değerleri gerekçe göstererek terörü destekleyenlere, besleyenlere, teröristlerle diyalog içinde olanlara karşı etkin ve kararlı bir tutum sergilemesidir. (3)
 • AKP iktidarı, bu uygulamaları tarikatlarla, bölücülerle ve ikinci cumhuriyetçilerle kol kola gerçekleştirmektedir… Ülkemizdeki sendika ve konfederasyonlar,  işlevsiz hâle gelerek çalışanların ekonomik ve özlük haklarını savunamadıkları gibi ulusal sorunlara karşı da duyarsız kalmışlardır. AB ve Soros fonlarından nemalanan, bu fonlarla finanse edilen, eğitim seminerlerinden geçen sendika ve konfederasyon yöneticileri   kaçınılmaz  olarak emperyalist politikalara teslim olmuşlardır. (4)
 • ABD ve AB işbirlikçilerine karşı oluşturduğumuz birleşik cephemiz olan BİRLEŞİK KAMU-İŞ, hızla büyümektedir. (5)
 • ABD, AB ve NATO karşıtı, yurtsever ne kadar aydın, subay, sendikacı, siyasi varsa birer birer önceden yazılmış bir senaryo çerçevesinde gözaltına alınıp tutuklanmaları çok parçalı dünya, tek parçalı sermaye emellerinin gerçekleşmesi içindir.

Dünyada yaşanan küresel kriz emperyalizm ve kapitalizmin kendi yarattığı krizdir. Yaşanan gelişmeler kapitalizmin çöktüğünün göstergesidir.

Krize karşı partiler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri çeşitli öneriler sunmaktadır. Ancak emperyalizme karşı çıkılmadan krizle baş edilemeyeceği iyi bilinmelidir.

Krizden kurtuluşun yolu, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık ve bütünlük mücadelesinden geçmektedir. Önce Ülke Sonra Sendika söylemimiz her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.(6)

 • Emperyalizm ders aldığı bu topraklarda intikam peşindedir. Bu intikamını da işbirlikçilerini, uşağı ve maşası  durumundaki PKK terör örgütünü, onların siyasi uzantısı olan DTP’ yi kullanarak almaya çalışmaktadır.(7)
 • Eğitim-İş olarak AKP iktidarını uyarıyoruz: Aynı gemide yolculuk yaptığımızı unutmasınlar.(8)
 • Ülkemizin güvenliğini tehdit eden Kuzey Irak ve Kandil’deki terör yuvaları dağıtılmalıdır.(9)

Yukarıda yapılan alıntılar 2005-2011 yılları arasında Eğitim-İş ve Birleşik Kamu-İş’in söylemlerinin kuruluş çizgisini nasıl yansıttığını ortaya koymak açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün Eğitim-İş Merkez Yöneticilerinin Eğitim-İş’in kuruluş çizgisiyle nasıl çeliştiğini görmek açısından özellikle son üç ifadenin çarpıcı olduğunu düşünüyorum. Son üç ifadede görüldüğü üzere Eğitim-İş’in, DTP’nin PKK’nın siyasî uzantısı olduğunu dile getirdiğini, AKP ile Türkiye gemisinde birlikte olunduğunu söylediğini ve sınır dışına askerî operasyon yapılmasını önerdiğini görüyoruz. Bugün ise bu sendikanın MYK’sı PKK’nın siyasî uzantısı HDP’ye karşı eylem yapan üyelerinin ihracını istiyor,  “Aynı Gemideyiz” diyenleri yandaş ilan ediyor, terör yuvalarını dağıtan sınır ötesi operasyonları yapmayalım, diye açıklamalar yapıyor.

2005-2011 yıllarındaki kuruluş çizgisini yansıtan söylemleri daha sonraki yılları yazarken de hatırlatacağım. Ancak bir sendikanın bir kitle örgütünün duruşunu ortaya koyması için sadece söylem yeterli değildir. O dönemde ortaya koyduğu ve koyamadığı eylemler de onun duruşu açısından ipuçları barındırmaktadır.

 

 1. Eğitim-İş Bültenler, Başkandan Köşesi Yüksel Adıbelli – Mart 2007
 2. 02 Temmuz 2008 – BİRLEŞİK KAMU-İŞ DEKLERASYONU
 3. 17 Ekim 2008 – TERÖRÜ LANETLİYORUZ
 4. 03 Kasım 2008 – BİRLEŞİK KAMU-İŞ 1. OLAĞAN GENEL KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ (25-26 EKİM 2008/ANKARA)
 5. 05 Ocak 2009 – 1. DÖNEM 5. BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ
 6. 18 Mart 2009 – 2. DÖNEM 1. BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ
 7. 10 Eylül, 2009 HAİN PKK TERÖRÜNÜ LANETLİYOR, ŞİDDETLE KINIYORUZ
 8. 14 Nisan 2010 – AKP AÇILIMI İŞPORTA’YA DÜŞÜRDÜ
 9. 21 Haziran 2010 AZİZ ŞEHİTLERİMİZE RAHMET, TÜRK ULUSUNA BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ! ELİ KANLI KAHPE TERÖRÜ ŞİDDETLE KINIYOR VE LANETLİYORUZ!

 

Uygar SUNAL

Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube ve Manisa Şube Eski Örgütlenme Sekreteri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.