DOLAR 13,5249
EURO 15,4500
ALTIN 791,61
BIST 2.088,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -1°C
Hafif Kar Yağışlı
Ankara
-1°C
Hafif Kar Yağışlı
Sal -4°C
Çar -1°C
Per 3°C
Cum 1°C

EĞİTİM-İŞ’TE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR – 11

Annesiyle “Biz Çocuklarımıza Onurlu Bir Gelecek Bırakıyoruz Ya Siz” diye slogan attığımız, Üniversite Öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu PKK 20 Şubat 2015’te güpegündüz Ege Üniversitesi’nde şehit etti.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu, gencecik bir üniversite öğrencisiydi. Evet ülkücü, milliyetçi, Atatürkçü bir gençti. “Atatürk ve Bayrak İçin Ege’de Birlik Var’’ yürüyüşünün öncülüğünü üstlenen, dönemin Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci ile omuz omuza yürüyen bir gençti. Hem de açılım sürecinin devam ettiği garabet bir dönemde PKK’nın üzerine yürüyen bir gençti. İşte bu genç güpegündüz üniversitede şehit edildi.
Eğitim-İş Merkez Yönetimi ne o gün ne de bugün Fırat’ta sahip çıkmadı. Annesi öğretmendi, hatta Eğitim-İş üyesiydi. Olmasaydı da sahip çıkmak gerekirdi ama buna rağmen sahip çıkılmadı. ***

Bizimle yürümesi, Atatürk ve Bayrak demesi, Mustafa Kemal’in Askerleriyiz demesi, üniversite öğrencisi olması, üniversitede güpegündüz katledilmesi, PKK’lılarca katledilmesi, annesinin Eğitim-İş’li olması hiçbir neden Fırat’ı bizden yapmadı, yapamadı demek ki merkez yöneticilerimizin gözünde. Eğitim-İş MYK’sı Fırat’ı neden anmadı? Fırat’ı katleden PKK’lıları neden lanetlemedi?  Eğitim-İş tabanı oğlunu şehit vermişti, ancak Eğitim-İş merkez yöneticileri acımızı bile paylaşmadı.

 

‘’Atatürk ve Bayrak için Ege’de Birlik Var Yürüyüşü’’ 17.10.2014*

 

Sadece Eğitim-İş merkez yönetimi değil, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu merkez yönetimi de Fırat’ın yanında olmayacaktı ama Can Dündar ve Erdem Gül için Silivri önlerinde ‘’Umut Nöbet’’ tutacaktı.  İkinci Cumhuriyetçi, Amerikan emperyalizminin kalemşoru, Cumhuriyet gazetesinin faili Can Dündar ve terör örgütüne terör örgütü diyemeyen Erdem Gül yargılandıkları için Konfederasyon yöneticilerimiz onları mazlum ilan edecekti. Mazlum kimdi? PKK’lılarca Üniversite’de katledilerek şehit olan gencecik Fırat mı? Yoksa Emperyalizmin Kalemşoru Can Dündar mı?

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Yöneticileri Can Dündar Ve Erdem Gül için Umut Nöbetinde

30 Aralık 2015

 

2005’te Yeni Eğitim-İş’e çağrı metninde ‘’Eğitim-İş devlet organları ile çatışma, üyelerini yorma ve yıpratma değil, sorun çözmeyi amaç edinmiştir.’’ **** yazan Eğitim-İş’imizde bugün HDPKK’lı Selahattin Demirtaş’ın terörist güzellemesi yaptığı kitabın reklamını yapan, ‘’solculuğu’’ Türk ordusuna ve Türk polisine karşı olmak olarak tanımlayan bir kişi Eğitim-İş’te şube başkanı olmuştur. Eğitim-İş’imizi kuruluş çizgisinden saptıranlara, geçmişiyle karşı karşıya getirenlere hesap sormak boynumuzun borcudur.

Bugün sapmayı inkâr edenler bir gerçeğin üstünü örtmek istiyor.  Onlara, Eğitim-İş’i kurtarmanın yolunun gerçeklerin üstünü örtmek değil, gerçeklerin üzerine yürümek olduğunu hatırlatıyorum. Kendilerini kurtarmak için gerçeklerin üstünü örtenler, Amerikan emperyalizmine karşı olan çizgimizi saptıranlar Eğitim-İş’i kurtaramazlar. Eğitim-İş’i ancak gerçekleri eğmeden, bükmeden, korkmadan ve çekinmeden söyleyenler kurtarabilir.  Amerikan emperyalizmine, FETÖ’ye, PKK’ya cepheden karşı duranlar kurtarabilir. Eğitim-İş’in 2009’da söylediği gibi HDP, PKK’nın siyasî uzantısıdır**. Eğitim-İş’i de PKK’nın siyasî uzantısı HDP’ye karşı Diyarbakır analarının yanında duranlar kurtarabilir. Eğitim-İş 6. Olağan Genel Kurulu bu nedenle tarihî bir karar günü olacaktır.

 

(NOT:  30 Nisan 2015-03 Aralık 2015 tarihleri arasında Eğitim-İş Sendikası Basın Açıklamaları Eğitim-İş’in Resmi İnternet Sayfasında da yoktur. Bu dönemde 7 ay kadar uzun bir süre elbette Eğitim-İş MYK’sının sessiz kalması söz konusu değildir. Basın açıklamalarının kaldırılmasının gerekçesi sorgulanmalıdır. Özellikle 25 Temmuz 2015 basın açıklaması neden kaldırılmıştır? )

 

* “Atatürk ve Bayrak için Ege’de Birlik Var Yürüyüşü”nde Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Dönemin Eğitim-İş İzmir 2Nolu Şube Başkanı ve Hepimizin Sendikası Grubu Sözcüsü Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci ile birlikte 17.10.2014

** 10 Eylül 2009 Tarihli HAİN PKK TERÖRÜNÜ LANETLİYOR, ŞİDDETLE KINIYORUZ Başlıklı Eğitim-İş Basın Bildirisi

*** Birleşik Kamu-İş’e Gönülverenler Sosyal Medya Grubunda 21.02.2020 Tarihinde yayınlanan Kim Faşist? Başlıklı yazımdan yararlanılmıştır.

**** Türkiye’de Öğretmen Örgütlenmesi 1906-2015 / Dr. Niyazi Altunya

 

 

Uygar SUNAL

Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube ve Manisa Şube Eski Örgütlenme Sekreteri

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.