DOLAR 13,5669
EURO 15,4792
ALTIN 793,45
BIST 2.072,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -1°C
Hafif Kar Yağışlı
Ankara
-1°C
Hafif Kar Yağışlı
Sal -3°C
Çar 0°C
Per 3°C
Cum 1°C

EĞİTİM-İŞ’TE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR – 17

 

Eğitim-İş’te Merkez Yönetim Kurulu’nun değişmesi söylemde değişikliğe neden olmadı. Artık Eğitim-İş MYK’larının söylemlerindeki ana hat günümüze kadar değişmeyecekti. Emperyalizm vurgusu gittikçe düşecekti. Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu 25-26 Ekim 2008 1. OLAĞAN GENEL KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ’nde AKP iktidarı ile birlikte ülkedeki kötüye gidişten sorumlu tutuğu tarikatlarla, bölücülerle ve ikinci cumhuriyetçilerle, 2017 yılında birlikte yürüme kararına imza atılacaktı. MYK’nın imza attığı bu yürüyüşün SOROS’UN SODEV’i tarafından ödüllendirildiğini görecektik.

21 Haziran 2010 Tarihinde ‘’Ülkemizin güvenliğini tehdit eden Kuzey Irak ve Kandil’deki terör yuvaları dağıtılmalıdır’’ diyen Eğitim-İş açıklaması unutulacaktı. Fırat Kalkanı Operasyonu’nu başladığı tarih olan 24 Ağustos 2016’da Eğitim-İş MYK’sı  ‘’Mehmetçiğin kanının emperyalist amaçlar için akıtılmasına karşıyız’’ diyecekti. Türk Ordusunun Kürk Koridorunu yardığı sınır ötesi operasyonlara Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh Sözünü kullanarak karşı çıkacaklardı.  Açılım Sürecinde Genel Başkanı akil adam olan KESK ’in operasyonlara barış diyerek karşı çıkması olağandı.  Ancak açılımda Kuzey Irak’taki terör yuvalarını dağıtalım diyen Eğitim-İş’in Yönetiminin 2016’da PKK’ya karşı yapılan sınır ötesi operasyonlara giden Mehmetçiğe barış demesi olağan değildi.

2016’da Kamu personeli içinde FETÖ ve PKK ile bağlantılı olanlara yönelik operasyonlar da yapılacaktı. Eğitim-İş içinde de ’’ başka bir sendikanın’’ eylemine katıldıkları için açığa alınanların görevlerine iade edildiği Eğitim-İş internet sitesinde haber olarak yer verecekti.  Bu başka sendika ve eylem neydi? Eğitim-Birsen’in gerici uygulamaları Eğitim-İş haberlerinde açıkça ifade ediliyordu, dava da açıyordu ama bölücü eylemleri gerçekleştiren Eğitim-Sen’in adını Eğitim-İş Basın Bildirilerinde kim neden gizleme gereği duyuyordu? Öğretmenlerimizin mesleğine geri dönmesi hukuk yok adalet yok söylemlerini değiştirmeyecekti. Hatta Eğitim-İş sendikasının açığa alınan üyesi hem oransal hem sayısal olarak en az sendika olması da ‘’FETÖ ve KCK operasyonları Muhalifleri Sindirme Operasyonuna dönüştü’’ söylemlerini değiştirmeyecekti. Bu söyleme inanırsak açığa alınan en az üye Eğitim-İş olduğuna göre Eğitim-İş muhalif değil yandaş olmalıydı. Yok Eğitim-iş muhalifse buna rağmen en az üyesi açığa alınan oysa’’ cadı avı ‘’söylemi yalandı ve adalet işliyordu. En az üyesi açığa alınan ve çoğu göreve geri dönen Eğitim-İş MYK’sı kamu personeline yönelik her FETÖ ve KCK operasyonunda ‘Cadı Avı’’, ’’Muhalifleri Sindirme Operasyonu’ ‘’AKP Adaleti’’ demeye devam edecekti. Oysa gerçek ortada duruyordu Eğitim-İş’e terörle ilgili bir operasyon yapıldığı yoktu. Bu feryat figan ‘’başka bir sendika’’ için olmalıydı? İşte Eğitim-İş’e yapılan asıl operasyon buydu.

09 Ocak 2017’de yayınlanan 10 Ocak Çalışan Basın Emekçileri Günü için kaleme alınan basın bildirisin de Eğitim-İş MYK’sının ‘’Türkiye’de basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır.’’  İfadesini kullandığını görüyoruz.  Basının en karanlık dönemi olsa olsa ‘’ ’1923’te Kuruldu, 2008’de Arınıyor’’  manşetleri atanların basın kartları ile tetikçilik yaptıkları dönemdi. 2017’de Fetö’nün medya aygıtı Taraf ,Zaman, Bugün artık kapatılmış, emperyalizmin kalemşoru Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak Silivri’deydi.. Ergenekon zamanı ne hikmetse her alanda Türkiye’nin demokratikleştiğini söyleyen emperyalizmin algı makineleri, 2017’de Türkiye’nin notunu kırıyordu. Eğitim-İş MYK’sı ise Sınır Tanımayan Gazetecilerin sıralamasına dayanarak Türkiye’de basın özgürlüğü yok, gazeteciliğin en karanlık dönemi değerlendirmesi ile Eğitim-İş tabanının algılarıyla oynuyordu. Peki Anti- emperyalist Eğitim-İş’te Emperyalistlerin algı operasyonuna hizmet edenlerin çıkarı neydi?

Hem sayısal hem oransal olarak en az üyesi FETÖ ve KCK nedeniyle açığa alınan Eğitim-İş’i Yönetenler 08 Şubat 2017’de YETTİ ARTIK HUKUKSUZLUĞUNUZ diye feryat ediyordu. Bu feryat ne Eğitim-Birsen’ den ne Türk Eğitim-Sen’den ne de Eğitim-Sen’den yükseliyordu. Boynuz kulağı geçmişti artık Eğitim-Sen Yöneticileri bile daha temkinli açıklamalar yapıyordu.

Eğitim-İş’te şehitlerimiz için ulusumuza başsağlığı dilemek hiçbir dönemde ihmal edilmemiştir. Ancak başsağlığı dilemenin bile çizginizi ortaya koyduğunu Eğitim-iş’in açıklamalarındaki değişimden takip edebilirsiniz. Şenay Aybüke Yalçın’ın Şehit Edildiği günün ertesi günü 10 Haziran 2017’de Eğitim-iş’in basın açıklamasının başlığı ‘’AYBÜKE ÖĞRETMENİN KATLEDİLMESİ, DEVLETE DERS OLMALIDIR!’’ olacaktı. Bu başlıktan asıl öfkenin Amerika’nın Kara Gücü PKK’ya Değil, Devlete olduğunu görüyoruz. Artık siyasi iktidar bile değil Devlet suçlanıyor,  suçlanmaktan da öte devlete parmak sallanıyordu. Tabi sadece sakat olan başlıkta değildi, içerikte başlıkla paraleldi. İçeriğe göre devlet acizdi, devlet koruyamıyordu. Açıklama da PKK ve Emperyalizm yoktu.  Askeri operasyonlarımıza ise hala çatışma deniyordu, Fırat Kalkanı Harekâtı’na hala karşı çıkılıyordu. Hatta açıklamada şehit sözü bile geçmiyordu.  Bu başlığın da bu içeriğin de Eğitim-İş tabanıyla ile ilgisi yoktu. Bu başlığı ve bu içeriği Eğitim-Sen internet sitesine koysak kimse yadırgamazdı. Ancak bu açıklama Eğitim-İş adına yapılmıştı.

 

https://www.ensonhaber.com/gundem/pkklilar-ataturkun-fotografina-ates-ediyor-2016-02-24

  1. 21 Haziran, 2010 AZİZ ŞEHİTLERİMİZE RAHMET, TÜRK ULUSUNA BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ! ELİ KANLI KAHPE TERÖRÜ ŞİDDETLE KINIYOR VE LANETLİYORUZ!
  2. 03 Kasım, 2008 BİRLEŞİK KAMU-İŞ 1. OLAĞAN GENEL KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ (25-26 EKİM 2008/ANKARA
  3. 24 Ağustos, 2016 SURİYE’NİN ÜLKE VE ULUS BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALIDIR
  4. 25 Kasım, 2016 MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ, AÇIĞA ALINAN ÜYELERİMİZ GÖREVLERİNE DÖNDÜ
  5. 28 Kasım, 2016 ATATÜRK’ÜN ÖĞRETMENLERİ GÖREV BAŞINDA
  6. 09 Ocak, 2017 İKTİDARIN GAZETECİLER ÜZERİNDEKİ BASKISI SON BULMALI
  7. 08 Şubat, 2017 YETTİ ARTIK HUKUKSUZLUĞUNUZ
  8. 10 Haziran, 2017 AYBÜKE ÖĞRETMENİN KATLEDİLMESİ, DEVLETE DERS OLMALIDIR!

 

Uygar SUNAL

Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube ve Manisa Şube Eski Örgütlenme Sekreteri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.