DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 554,31
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Çok Bulutlu
Ankara
22°C
Çok Bulutlu
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 18°C
Per 20°C

EĞİTİM-İŞ’TE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR – 6

                2014 yılı emperyalizmin hem PKK hem FETÖ ile Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalıştığı bir yıldı.  PKK söylemleri HDP tarafından alenen dile getiriliyordu. HDP 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerini özerklik referandumu olarak değerlendirirken bölücülüğe karşı olduğunu tüzüğünde yazan Eğitim-İş’in Merkez Yönetimi HDP’yi kınayan tek bir açıklama yapmıyordu. Eğitim-İş adına açıklama yapan MYK’nın Türk Bayrağının indirilmesini kınadığı açıklamasında PKK’nın adı geçmiyordu. Türk Bayrağının indirilmesinin ‘’Birinci sorumlu siyasi iktidar’’ diyordu. (1) Bu ifade zamanla ‘’ tek sorumlu siyasi iktidar’’ söylemine dönüşecekti. AKP’nin açılım sürecine devam ettiği, özerkliğe zemin hazırlayan yasaların meclisten geçtiği bir dönemde AKP Hükümetinin sorumluluğu büyüktü ancak bu Amerikan Emperyalizminin yerli işbirlikçileri PKK ve HDP’yi aklayamazdı. 2014 öncesi açıklamalarda HDP(DTP), emperyalizm işbirlikçisi kitle örgütlerinin adı açıktan dile getirilirken artık açıklamalarda bu dile getirilmiyordu. Bu durum geçici olsaydı elbette 2014 yılı bir kırılma noktası olarak değerlendirilmezdi.

2014 yılı Eğitim-İş’te ve Birleşik Kamu-İş’te sendika siyaset ilişkisinin yara almaya başladığı yıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı aday belirleme turları kapsamında Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na 30.05.2014 (3) tarihinde yaptığı ziyarete Birleşik Kamu-iş Konfederasyon Başkanı Sayın Tutoğlu ’’emekten yana, Atatürk ilkelerine bağlı, Cumhuriyet’in temel değerlerine saygı duyan, özelleştirmelere karşı bir cumhurbaşkanı istiyoruz’’ demişti. Ancak aday gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bu beklentileri karşılamadığı açıktı. CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığına adaylığı Türkiye’de olduğu gibi sendikada da tartışılıyordu. CHP Milletvekillerinin de içinde olduğu CHP’lilerden dahi itirazlar yükselirken (4) Eğitim-İş ve Birleşik Kamu-İş MYK’ları Eklemeddin İhsanoğlu’nun  adaylığına tek tepki göstermedi. Hatta bu tepkisizliğe itiraz eden üyeleri AKP’li olmakla ithamlar o dönemlerde başladı.

2014’ün Temmuz ayında ise bugün olduğu gibi Terör Devleti İsrail Filistin’e saldırdı ve Eğitim-İş Mazlum Filistin’in yanında olduğunu ilan etti. Bugün ise Katil İsrail’in işgaline Eğitim-İş MYK’sı  sessizliğini koruyor.(5) Bu atmosferde Eğitim-İş 6-7 Eylül 2014’te 4. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. 2011-2014 dönemi hukuksuz şubeleşmeler, kurumsallaşmadaki eksikler, sendika siyaset ilişkisinde başlayan bozulma,  sendika içindeki kutuplaştırıcı dil, Myk’daki iç sorunlar Sayın Veli Demir’i daha önce destekleyen delegelerde yeni bir arayış yarattı ve Sayın Veli Demir’in başkanlığındaki Bizim Sendika Ekibi’ne karşı Sayın Prof. Dr. Ömer Değirmenci’nin Başkanlığında Hepimizin Sendikası Ekibi oluştu. Tam liste olmasa da Sayın Levent Akça’nın ekibi de seçimde adaydı. Ayrıca bağımsız adaylar da vardı.

4. Olağan Genel Kurulda Hepimizin Sendikası Ekibi Divan’a bir önerge vermişti. Önergeye verilen tepkiler ve reddi Eğitim-İş’teki ideolojik sapmanın ilk belgesi niteliğinde olduğu kanısındayım. Önergenin reddine kadar bölücülüğe karşı kısmen sessizliğin başladığından ve eylemsizlikten bahsedilebilir. Ama yine de somut bir tutumdan da söz edilemez. Ancak ‘’Türkçe Eğitim ‘’ önergesinin reddi bölücülüğe karşı sessizlik ve eylemsizliğin ötesindedir. Ulusal eğitimde bir geri adımdır. Eğitim-sen’e açık bir kapıdır. Sonraki yazıda artık Eğitim-iş’teki hızlı bir değişim ve dönüşümün söylem ve eylemlere nasıl yansıdığını göreceğimiz bir yazı olacak.  Bu yazıyı zamanın tanığı, Dönemin Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Bülent Turan’ın önerge ile ilgili 26.01.2020 tarihinde Birleşik Kamu-iş’e Gönül  Verenler Grubundaki yazısı ile bitiriyorum. Yazı özlü ve önemli olduğu için aynen alıntılıyorum.

‘’Sendikanın Vücuduna Gizli Dokunuşlar’’(6)

Yıl 2014 Eğitimiş Genel Kurulu.
Divana önerge vermiştik.
Önergenin gerekçesi de eğitim dilinin Türkçe olmasını savunan açık bir tüzük maddesinin olmayışı.
“Eğitimiş bütün dilleri zenginlik olarak görür; dillerin öğretilmesi ve gelişmesi için mücadele eder. Ancak eğitim dili Türkçedir ” önergesi vermiştik.
Aleyhte konuşmalar oldu.
En ateşli karşı çıkan Antalya delegasyonundan Eğitimiş Antalya eski şube başkanı olan; o zamanlarda eski genel başkan Veli Demir’in kurmaylarından İbrahim Daş idi.
Bir kişi daha vardı önerge aleyhinde konuşan. Kimdi dersiniz? Anayasada zaten var tüzüğe yazmaya gerek yoktur. “Böyle bir önergeyi gündeme getirmek mantıksızlık, doğru değil diyordu.”
Kimdi bu ulu zat biliyor musunuz?
20 Ocak Genel Kurulu’ndaki gibi yine aynı ekip tarafından önerilen divanın başkanı, sendikanın da onursal başkanı Dr. Niyazi Altunya idi.
Önerge sabah erken saatlerde oylandı ve oy çokluğu ile reddedildi.
Bunlar sendikamız vücuduna gizli dokunuşlardı. (BT, ihraçlık)

 

Vatan  Emek Cumhuriyet mücadelesinin daha da yükseleceği, Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin yerle yeksan olacağı nice bayramlar dileğiyle Türk Milleti’nin ve İslam Dünyası’nın kurban bayramını kutlarım.

 

  1. 10 Haziran, 2014 BAYRAĞIMIZIN İNDİRİLMESİNİN SORUMLUSU SİYASAL İKTİDARDIR
  2. Mehmet Alperdem Birleşik Kamu-iş’e Gönül Verenler Grubu 16 Haziran 2014 KILIÇDAROĞLU BİZİ ZİYARET ETMİŞTİ DEĞİL Mİ?
  3. Mehmet Alperdem 10 Ağustos 2014 Birleşik Kamu-iş’e Gönül Verenler Grubu
  4. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Ziyareti 30 05 2014 / Birleşik Kamu-iş Resmi İnternet Sitesi
  5. 18 Temmuz, 2014 İSRAİL İN MAZLUM FİLİSTİN HALKINA SALDIRISI İNSANLIK ADINA UTANÇTIR
  6. https://www.aa.com.tr/tr/politika/42-chpli-ihsanoglunun-adayligina-itiraz-etti/148755

 

Uygar SUNAL

Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube ve Manisa Şube Eski Örgütlenme Sekreteri

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.