DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 554,31
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Çok Bulutlu
Ankara
22°C
Çok Bulutlu
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 18°C
Per 20°C

ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER

Dünyada 70’lerden, ülkemizde 80 sonrası ve ağırlıklı olarak 90’lı,  2000’li yıllarda neoliberal sistem içinde üretimden kopularak hizmet ağırlıklı bir modele geçildi, bu sistem içinde iyi bir gelecek sağlamanın yolu olarak yükseköğretim gösterildi ve plansız, ihtiyaç fazlası yetiştirilen insan kaynağı diplomalı işsizler yığınına dönüştü. Bugün işsizler içinde yükseköğretim mezunlarının oranı yüzde 25’ler civarındadır. Yani, kabaca her 4 işsizin biri yükseköğretim mezunudur. Ataması yapılmayan öğretmenler bu bütünün parçasıdır.

Ataması yapılmayan öğretmenler de diğer işsizler de neoliberal sistemin dışladığı emekçilerdir. Onların sorunları neoliberal sistem içinde çözülemez. Sorunun çözümünde birinci adım kamusal planlamadır. Kısa ve orta vadeli planlarla ihtiyaç saptanmalıdır. Şu an atama bekleyen bir yığın oluştuğuna göre öncelikle Eğitim Fakülteleri 4 yıl öğrenci almamalıdır. Bu süreçte Eğitim Fakülteleri Türkiye’nin ve eğitim sisteminin ihtiyaçlarına göre yapılandırılmalıdır. Kitlelere iş bulma yolu olarak üniversiteyi gösteren bir model içinde bu tür kararlar alınabilir mi? Hayat sistem değişikliğini dayatıyor. Her yıl 20 bin 30 bin atama ile öğretmen adaylarının ağzına bir parmak bal çalarak sorun çözülemez.

Millî Eğitim Bakanlığı, bütçesinin büyük oranının personel giderlerine ve bina yapımına ayrılmasından şikâyetçi. Bu nedenle özel okulculuğu ve açık öğretimi özendiriyor. Değerler eğitimi için yapılan eğitim protokollerine ciddi kaynaklar aktarılıyor. Oysa değerler eğitimi dediğimiz eğitimin kültür aktarma işlevidir. Her yıl 149 milyon kitap(özel okullar dâhil) dağıtılıyor ve sene sonunda çöpe gidiyor. Kısıtlı kaynaklar doğru değerlendirilmiyor. Bunun yanında neoliberal sistem içinde devlet de ücretli öğretmen adıyla boş kadrolarda geçici öğretmen çalıştırıyor, üstelik öğretmenlik mezunu olup olmadığına bakmadan.

Millî Eğitim Bakanlığı tasarrufa yönelmelidir. Kendi ders materyalini kendisi hazırlamalı, zimmet usûlünü getirmelidir. Özel okullara teşvikler kaldırılmalıdır. Eğitim protokolleri derhal iptal edilmelidir. Cemaat ve tarikat bağlantılı tüm okullar derhal kamulaştırılmalı,   standartlara uygun binası, bahçesi, olanağı olmayan özel okullar kamulaştırılmalıdır. MEB ve özel okullarda öğretmenlik mezunu olmayanların çalışması yasaklanmalı, MEB ücretli öğretmenliği izinli ve raporlu öğretmenler yerine uygulamalı, boş kadrolarda uygulamamalıdır. Öğretmen istihdamında en önemli sorun okullaşmadır. MEB okullaşmaya yoğunlaşmalı, köy okulları, kapatılan YİBO’lar devreye sokulmalıdır. İhtiyaç fazlası okullar ihtiyaç duyulan okullara dönüştürülmelidir.

Ataması yapılmayan öğretmenlerin temsilcilerini Hepimizin Sendikası youtube kanalında dinledik, ilk etapta 60 bin atama istiyorlar, 10 Mart’ta seslerini duyurmak için basın açıklaması yapacaklar. Sorunu salt rakama indirgemeden birkaç yıla yayarak esaslı çözümlere yönelmeliyiz. Sorun neoliberal sistemin biriktirdiği bir sonuç ve bir anda çözülemez. Yalnızca geçtiğimiz yıl 400 binin üzerinde öğretmen adayı KPSS’ye girmiş. Buna rağmen talepleri 60 bin. Yani, sorunun bir anda çözülemeyeceğinin onlar da farkında. Çözüm neoliberalizme karşı planlı, kamucu, toplumcu, üretken bir modelin inşasında.

Zafer İncebacak
Eğitimci-Yazar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.